Bardo – Nawiedzenia NMP

27-435 Raków, Bardo 84

Niedziele i święta: 8:00; 10:00; 12:00
Święta państwowo zniesione: 8:00; 10:00; 16:00
Dni powszednie: 6:30 (w Adwencie); 18:00 lub 16:00 (zimą)

Proboszcz - Ks. Tomasz Weryński

Bardo, Czyżów (5 km), Wola Wąkopna (3 km)

Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (2 lipca)

W XV wieku stał w Bardzie kościół drewniany, którego kolatorem był właściciel Barda Mikołaj z Kurozwęk, herbu Róża. Jak długo służył wiernym ten kościół nie wiadomo, gdyż dawne dokumenty zaginęły. Obecny, murowany kościół z dostawioną od północno-wschodniej strony zakrystią jest kryty blachą. Został wystawiony w 1789 r. przez Barbarę Misiewską, stolnikową Bracławską. Uroczyście poświęcony przez Boxę Radoszewskiego biskupa sufragana sandomierskiego w 1791 r. Kościół w prezbiterium ma sklepienie, w nawie sufit. Posiada trzy ołtarze. W wielkim ołtarzu jest stary obraz Matki Bożej. Na obrazie znajduje się sukienka. Zasłonę do niego stanowi obraz Odwiedzin Matki Bożej u św. Elżbiety, która klęcząc wita Najświętszą Pannę. Obok św. Józef i Zachariasz. Obraz ten malował Aleksander Wrzostek w 1904 r. Górna część ołtarza zawiera również stary obraz Chrystusa w otoczeniu świętych. Antepedium wielkiego ołtarza ma herb Ciołek wśród oznak rycerskich i liter: Z.K.B.M.S.B. (Założycielka Kościoła Barbara Misiewska Stolnikowa Bracławska). Ołtarze boczne: po lewej stronie św. Barbary, na zasłonie św. Michał. Po prawej stronie Pan Jezus na krzyżu, u góry św. Izydor. W ciągu ostatnich pięciu lat odnowiono świątynię wewnątrz i na zewnątrz, wykonano wiele prac zabezpieczeniowych oraz usprawniono jej funkcjonalność. Parafia posiada akta parafialne od 1946 r.