Bidziny – Św. Ap. Piotra i Pawła

27-532 Wojciechowice, Bidziny 31

Niedziele i święta: 9:00; 11:00; 15:30
Święta państwowo zniesione: 9:00; 17:00
Dni powszednie: 17:00 lub 16:00 (zimą)

Proboszcz - Ks. kan. Dariusz Socha

Bidziny, Grochocice (3 km), Kolonia Grochocice (4 km), Janowice (3 km), Jasice (2 km), Kunice (2 km), Łopata, Smugi (3 km), Wlonice, Wyszmontów, Zawada (4 km)

1985

Świętych Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca)
Św. Barbary (4 grudnia)

Wólka Bodzechowska, kaplica (4 km)

Parafia powstała przed rokiem 1326. Pierwotnie wybudowano kościół drewniany w tym miejscu, gdzie dziś znajduje się figura św. Barbary (w pobliżu cmentarza grzebalnego). Według kopii dokumentu wystawionego w 1807 roku przez ks. Józefa Dutkowskiego do parafii w Bidzinach, posiadającej drewniany kościół, należały kościoły filialne w Przybysławicach, Ożarowie i Janikowie. Nie wiadomo, kiedy kościół ten uległ zniszczeniu. Obecny kościół został zbudowany w 1720 roku pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Fundatorem kościoła był dziedzic Bidzin Stanisław Aleksander Bidziński. Uroczystego poświęcenia kościoła dokonał biskup Michał Kunicki z Krakowa dnia 17 września 1730 r. Kościół jest mały. Posadzkę ułożono z brunatno-szarego marmuru kieleckiego. Dnia 5 marca 1891 r. w wieżę kościelną uderzył piorun, przez co uległa zniszczeniu. Odbudował ją ks. Józef Skoczewski. Za czasów ks. F. Koperskiego dach pokryto paloną z gliny dachówką, sprowadzoną z Płaszowa. W wieku XX kilka razy kościół restaurowano. Prace mające na celu upiększenie świątyni wykonano w latach 1977-1992 (w tym nowe organy). Prace te zostały wykonane podczas posługi wieloletniego proboszcza ks. Franciszka Lachowskiego. W 2000 roku ks. Józef Gut wybudował parking. W 2001 roku zrobiono nowy dach wraz z wieżą i złotą kopułą na wieży. Dach kościoła pokryto blachą miedzianą. W 2002 roku dokonano gruntownego remontu 100-letniej plebanii. Parafia posiada akta parafialne od 1667 roku.