Biskupice – Św. Józefa

Gm. Sadowie, pow. Opatów, woj. świętokrzyskie
27-580 Sadowie, Biskupice 19

Niedziele i święta: 8:30; 10:00 lub 11:30 (maj, październik); 12:00 lub 16:30 lub 17:00 (maj, październik)
Święta państwowo zniesione: 8:30; 17:00 lub 16:30 (zimą)
Dni powszednie: 7:00

Proboszcz - Ks. mgr lic. Rafał Borycki

Biskupice, Bukowiany (2 km), Łężyce (2 km), Michałów (1 km), Niemienice (2,5 km), Truskolasy (3 km), Zwola (3 km)

Św. Józefa Oblubieńca NMP (19 marca)

Parafia Biskupice powstała w 1954 roku. Wydzielona została z parafii św. Marcina w Opatowie. Została utworzona staraniem ks. Prałata Andrzeja Glibowskiego – ówczesnego dziekana opatowskiego. Pierwszym proboszczem był ks. Czesław Tatar, który pracował tu 14 lat. Za jego pobytu został zbudowany nie kościół, a raczej drewniana kaplica stojąca do dziś. Kościół stoi na ziemi darowanej przez bezdzietnych małżonków: Tomasza i Karolinę Muchów – mieszkańców wsi Biskupice. Na tej ziemi wzniesiono niewielką drewnianą plebanię zbudowaną staraniem ówczesnego proboszcza. Kościół budowali sami parafianie, jako zwykły duży dom mieszkalny, bo na taki obiekt otrzymali pozwolenie od ówczesnych władz. Kiedy się zorientowano, że buduje się obiekt sakralny, budowę zamknięto na rok czasu. Staraniem ówczesnego posła Jana Frankowskiego pozwolono kontynuować budowę kościoła. Ks. Prałat A. Glibowski poświęcił kościół – kaplicę i w Wielkanoc 1956 r. Odprawił po raz pierwszy Mszę świętą. Kościół nie posiada żadnego stylu, jest w kształcie dużego domu mieszkalnego, cały drewniany, ma tylko małą wieżę i krzyżyk nad głównym ołtarzem. Dobudowano później zakrystię od strony północnej i mały przedsionek od strony zachodniej, jako główne wejście. Ostatnia restaruracja kościoła była w 1986 r. staraniem ks. R. Wołoszyna.