Bodzechów – Św. Zofii

Święta państwowo zniesione: 10:00; 17:00
Dni powszednie: 17:00

Proboszcz - Ks. kan. Cezary Zybała

Bodzechów, Goździelin (1 km), Moczydło (2 km), Przyborów (1,5 km)

Św. Zofii (15 maja)

Historia kościoła parafialnego w Bodzechowie rozpoczyna się w roku 1932. Aniela Kokowska, wdowa, właścicielka majątku ziemskiego w Bodzechowie ofiarowała wraz ze swoim zięciem Janem Gombrowiczem, na rzecz przyszłej parafii półtorej morgi ziemi. Działka bardzo korzystnie położona. Znajduje się przy głównej drodze Ostrowiec – Lublin, w centrum wioski Bodzechów. Jan Gombrowicz z własnych funduszy zakupił i przewiózł modrzewiowe drzewo z rozebranego kościoła we Wsoli k. Radomia. W akcie ofiarodawczym zrobiono zastrzeżenie, aby ciągu 5 lat rozpoczęto budowę kościoła. W przeciwnym razie cofa się akt wystawionej darowizny. Kuria Diecezjalna w Sandomierzu w porozumieniu z księdzem proboszczem parafii Denków wyznaczyła organizatorem budowy wikariusza parafii Denków ks. Józefa Nitę. Zorganizowano komitet budowy z miejscowych gospodarzy. Plan budowy wykonał bezinteresownie inż. Rekwirowicz, architekt z Zakładów Ostrowieckich. Zakupiono dodatkową część drzewa sosnowego z miejscowego tartaku. Praca rozpoczęta w kwietniu 1937 r. zakończona została w listopadzie. Ściany zbudowano z belek modrzewiowych, obitych zakonserwowanymi deskami sosnowymi. Budynek pokryty został jodłowym gontem. Uroczystego poświęcenia dokonano 14 listopada 1937 r. Antonina Gombrowicz, spadkobierczyni majątku ziemskiego w Bodzechowie, ofiarowała 4 morgi ziemi na rzecz przyszłej parafii wraz z budynkiem mieszkalnym przeznaczonym na plebanię, w odległości pół kilometra od kościoła. Po parcelacji majątku ziemskiego w r. 1946 na rzecz parafii przydzielono półtora ha ziemi w odległości jednego km od kościoła na przyszły cmentarz grzebalny. Dokonało się to staraniem organizatora parafii ks. Józefa Nity. Parafię erygował w 1950 r. bp Jan Kanty Lorek. Proboszczem został ks. Józef Nita. Uroczystość ogłoszenia tego aktu odbyła się w kościele 17 grudnia 1950 r. Dzwonnica koło kościoła zbudowana została wraz z zakupionymi dzwonami w 1953 r. W latach 1977-1982 zbudowano nową plebanię z czerwonej cegły na placu przykościelnym od strony południowej. Budowę rozpoczął ks. Wiesław Gintowt, który następnie przeszedł do parafii Świętej Trójcy w Starachowicach. Dokończył budowę i poświęcenia dokonał następca ks. E. Warchoł. Parafia posiada akta parafialne od 1950 r.