Gliniany – Św. Wojciecha BiM

27-530 Ożarów, Gliniany, ul. Podkościele 8

Niedziele i święta: 9:00; 11:00
Święta państwowo zniesione: 10:00; 16:00
Dni powszednie: 18:00 lub 16:00 (zimą)

Proboszcz - Ks. mgr Bogusław Wójtowicz

Brzozowa (5 km), Chałupki (5 km), Duranów (4 km), Gliniany, Potok (2 km), Teofilów (4 km)

Św. Wojciecha (23 kwietnia)
Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia)

Gliniany zostały założone w 1595 r. przez Krzysztofa Bidzińskiego, właściciela Bidzin, na mocy przywileju króla Stefana Batorego. Miasto otrzymało lokację ma prawie magdeburskim. Przez długi czas przechowywano w Glinianach „Artykuły Prawa Magdeburskiego” wydane w Krakowie w 1616 r., jak również dokument lokacyjny. W dniu 23 czerwca 1595 roku wybrano pierwszego burmistrza Glinian – Michała Skorupkę, który złożył przysięgę i godnie wywiązywał się z obowiązków. Według Jana Długosza drewniany kościół do Glinian został przeniesiony z Potoka. Parafię erygowano w 1573 r. Kościół posiada trzy ołtarze w stylu renesansowym. W wielkim ołtarzu obraz świętego Wojciecha, o którym w sprawozdaniach pisano, że „zasługuje na szczególną uwagę rzeczoznawców”. Ołtarze boczne są dedykowane Matce Bożej i świętej Annie. Aktu uroczystego poświęcenia kościoła dokonał biskup Wacław Sierakowski dnia 21 września 1738 r. W ciągu wieków kościół był wiele razy restaurowany. Szczególnie w pracach konserwatorskich przy świątyni zasłużyli się: ks. S. Karski w 1843 r. i ks. W. Kłosiński w 1903 r. Ten ostatni przysłużył się do powiększenia kościoła przez jego rozbudowę, założenie muru przykościelnego i na cmentarzu grzebalnym oraz wykonał wiele innych prac związanych z obiektem sakralnym. Ostatnio restaurowano kościół w 1980 r. Parafia posiada akta parafialne od 1797 r.