Huta Komorowska – Świętej Rodziny

Gm. Majdan Królewski, pow. Kolbuszowa, woj. podkarpackie
36-110 Majdan Królewski, Huta Komorowska 127a

Niedziele i święta: 8:00; 9:30; 11:00 (październik, listopad, maj, czerwiec); 15:00
Święta państwowo zniesione: 8:00; 9:30; 18:00
Dni powszednie: 18:00 lub 17:00 (zimą)

Proboszcz - Ks. mgr Ryszard Oleksak

Huta Komorowska

Świętej Rodziny (I niedziela po Bożym Narodzeniu)

Huta Komorowska, kaplica pw. Św. Wawrzyńca (1,5 km)

Huta Komorowska, jako samodzielna parafia, rozpoczęła swoje istnienie dnia 25 czerwca 1991 r. W tym dniu bp I. Tokarczuk podpisał dekret erekcyjny parafii. Wcześniej Huta Komorowska należała do parafii Majdan Królewski. Inicjatywa budowy kościoła wyszła od ks. Wojciecha Szpytmy i mieszkańców Huty Komorowskiej. Dotychczasowa mała kapliczka (zabytkowa) p.w. św. Wawrzyńca, w której odprawiały się w niedziele Msze święte, położona na skraju wioski, odległa od kościoła parafialnego ok. 6 km, mogła pomieścić w swoim wnętrzu małą grupkę ludzi, reszta stała na zewnątrz. Budowa kościoła była konieczna. Następny proboszcz, ks. Władysław Włodarczyk, po konsultacji z mieszkańcami Huty odstąpił od rozbudowy kaplicy, decydując się na budowę kościoła w środku wioski. W lipcu 1983 r. rozpoczęto budowę. Projekt wykonał mgr inż. arch. Adam Gustaw z Rzeszowa, obliczenie konstrukcyjne inż. Józef Kocer z Rzeszowa. Styl nowoczesny – kształt prostokątny z węższym prezbiterium. Kościół zbudowany z cegły pełnej, więź dachowa drewniana, kryty blachą ocynkowaną falowaną, wieża konstrukcji metalowej, kryta blachą, wymiary nawy 15×15 m, powierzchnia prezbiterium 36 m2, wysokość wew. 8 m. Poświęcenia dokonał w obecności bpa I. Tokarczuka tutejszy rodak abp Adam Kozłowiecki dnia 21 czerwca 1987 r. Przy budowie kościoła zasłużyli się: ks. Władysław Włodarczyk i parafianie: Czesław Ziętek, Zdzisław Franuszkiewicz, Adam Szypuła, Marian Barnaś. Kościół wymaga wyposażenia. Dnia 25 czerwca 1991 r. pierwszym proboszczem został mianowany ks. Paweł Sobczyński. Parafię objął 15 sierpnia 1991 r. Parafia posiada akta parafialne od 1991 r.