Janów Lubelski – Św. Jana Chrzciciela

Gm. Janów Lubelski, pow. Janów Lubelski, woj. lubelskie
23-300 Janów Lubelski, ul. Szewska 1

Niedziele i święta: 7:00; 9:00; 9:00 (Łążek); 10:30; 12:00; 15:30 (w roku szkolnym); 18:00
Święta państwowo zniesione: 6:30; 9:00; 11:00; 16:00; 18:00
Dni powszednie: 6:30; 8:00; 12:00 (czwartki); 18:00

Proboszcz - Ks. kan. dr Jacek Staszak
Wikariusz - Ks. mgr Grzegorz Polak (od 2015 r.)
Wikariusz - Ks. mgr Paweł Marek (od 2016 r.)
Wikariusz - Ks. mgr Paweł Surowiec (od 2017 r.)
Emeryt - Ks. inf mgr Edmund Markiewicz
Rezydent - Ks. kan. Józef Kuśmierczyk

Janów Lubelski (ulice): 3 Maja, 11 Listopada, 14 Czerwca, Andersa, Bema, Bialska, Borelowskiego, Cicha, Fredry, Kamienna, Kilińskiego, Kołłątaja, Konopnickiej, Kościuszki, Krótka, Ks. Skorupki, Lechnickiego, Lubelska, Mickiewicza, Narutowicza, Ochotników Węgierskich, Ogrodowa, Okopowa, Partyzantów, Piaskowa, Piłsudskiego, Podlipie, Polna, Poprzeczna, Prosta, Prusa, Reja, Rejmonta, Rolna, Sienkiewicza, Słowackiego, Spokojna, Sukiennicza, Szewska, Szkolna, Szymanowskiego, Świerdzowa, Traugutta, Wałowa, Wesoła, Kard. Wyszyńskiego, Zakątna, Zamojskiego.
Miejscowości: Biała I (3 km), Biała II (3 km), Borownica (3 km), Jonaki (4 km), Kopce (4 km), Łążek (13 km), Pikule (5 km), Podlaski (4 km), Ruda (3 km), Nowa Osada (6 km).

Św. Jana Chrzciciela (24 czerwca)
Świętych Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca)
Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (8 września)

Łążek Ordynacki, kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (13 km)

Domy zakonne:
Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej (Siostry Opatrznościanki)

Trudno jest ustalić datę powstania parafii. Wiadomo z dokumentów, że w 1326 r. parafia płaciła świętopietrze. Kościół parafialny był w miejscowości Biała do roku 1864. Pierwszy kościół drewniany istniejący w Białej, został spalony w 1655 r. przez Szwedów. Drugi, drewniany, przetrwał do I wojny światowej (spalony w 1914 r.). W latach 1924-29 postawiono tu trzeci z kolei kościół, ale już jako filialny. Spłonął on we wrześniu 1939 roku wraz z dawną rezydencją proboszcza. Obecny kościół murowany p.w. św. Jana Chrzciciela został zbudowany przez dominikanów w latach 1694-1724. Dnia 21 X 1742 r. poświęcił uroczyście go bp Michał Kunicki z Krakowa. Architektem tej świątyni był Włoch Linke. Ten sam budował w Tarnobrzegu świątynię dominikańską. Dominikanie zostali sprowadzeni do Janowa w 1660 r. przez wojewodę sandomierskiego Jana Zamojskiego Sobiepana. Okazją do tego sprowadzenia były objawienia Matki Bożej w Janowie w 1645 r. Ofiarowany przez niego cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej Różańcowej został oddany opiece zakonników. Do roku kasaty 1864 dominikanie przebywali w Janowie. Po ich wypędzeniu proboszcz parafii kanonik Hetner przeniósł rezydencję z Białej do Janowa, obawiając się zajęcia budynków klasztornych przez mnichów prawosławnych. Od tego czasu siedziba parafii janowskiej jest w Janowie Lubelskim. W latach 1906-1912 kościół poddano renowacji. Ks. Michał Zawisza kierował pracami (wzmocniono fundamenty, dano polichromię, wzmocniono 11 ołtarzy znajdujących się we wnętrzu świątyni). Kościół jest w stylu barokowym z rokokową amboną. We wrześniu I939 r. miasto Janów spłonęło zupełnie. Jedynie „cudem” został ocalony kościół i budynki klasztorne. Bomba spadła wprawdzie na kościół, ale upadła przy ołtarzu z obrazem łaskami słynącym i nie wybuchła. Wierni uważają to wydarzenie za cudowne. Kapłani i duszpasterze zostali wywiezieni przez Niemców do obozów koncentracyjnych. Po wojnie wrócił ks. Czesław Dmochowski i zostawił pamiętniki szczegółowo opisujące martyrologię Janowa. Obecnie kościół parafialny jest Sanktuarium Maryjnym. Od roku 1985 obraz łaskami słynący został koronowany papieskim koronami. 8 września Ks. Kard. F. Macharski z Krakowa w otoczeniu 16 biskupów dokonał aktu koronacji. Od roku 1986 kościół jest w stanie renowacji (11 ołtarzy, polichromia, wszystkie instalacje, wszystkie drzwi odnowione albo wymienione. Zrobiono 8 konfesjonałów – wykonawcą był miejscowy majster stolarski St. Krzysztoń. Odnowiono organy 19 głosowe, wykonane przez Stanisława Jagodzińskiego z Radomia. Przy kościele stoi stara dzwonnica wymurowana w ogrodzie – dziś małe muzeum parafialne oraz na placu kościelnym została wybudowana nowa dzwonnica z kamienia pińczowskiego przez ks. kan. Trochonowicza w 1964 r. Przy kościele wybudowano duży Dom Parafialny oraz urządzono Plac Maryjny z 15 ołtarzami różańcowymi. Figury wykonał plastyk z Jarosławia pani Katarzyna Matwij. Z parafii św. Jana Chrzciciela powstały dwie nowe parafie: św. Jadwigi w Janowie Lubelskim i w Andrzejowie. Parafia posiada akta parafialne od 1795 r.