Jastkowice – Przemienienia Pańskiego

Gm. Pysznica, pow. Stalowa Wola, woj. podkarpackie
37-403 Pysznica, Jastkowice, ul. Armii Krajowej 36

Niedziele i święta: 7:30; 9:30; 11:00 17:00
Święta państwowo zniesione: 8:00; 18:00 lub 17:00 (zimą)
Dni powszednie: 18:00 lub 17:00 (zimą)

Proboszcz - Ks. mgr Adam Węglarz
Wikariusz - Ks. dr Piotr Pietroński (od 2016 r.)
Emeryt - Ks. kan. Tadeusz Mach

Jastkowice (ul. 1000-lecia, 3-go Maja, Armii Krajowej, Boczna, Brandwicka, Bukowa, Chopina, Cicha, Fedorowskiego, Graniczna, Kopernika, Leśna, Ludian, Majdan, Mickiewicza, Moskale, Nadgórze, Ojca Jana, Piaskowa, Podleśna, Pogodna, Polna, Poprzeczna, Prosta, Prusa, Radeczyna, Ruda, Ruda Nowa, Sosnowa, Spacerowa, Strażacka, Szewska, Wałowa, Wąska, Wolności, Wspólna, Zaonie, Zielona), Chłopska Wola, Dębowiec, Kochany, Kuziory, Lipowiec

Przemienienia Pańskiego (6 sierpnia)

Domy zakonne:
Wspólnota Niepokalanej Oblubienicy Ducha Świętego

Kościół jako kaplicę dojazdową z parafii Pysznica zbudowano w latach 1903-1907. Styl kościoła mieszany, architekt i wykonawcy nieznani, zbudowany z ofiar parafian, księcia Lubomirskiego i emigrantów z Ameryki. W czasie I wojny światowej nieco uszkodzony, odnowiony w 1926 r. W r. 1973 przystąpiono do częściowej rozbudowy świątyni. Zostali zatrudnieni Architekci z Krakowa: Bolesław Marchwica, Bogusław Brągiel, Henryk Schoen. Dobudowano prezbiterium, boczne wejścia, wewnętrzną antresolę, w podziemiach prezbiterium kaplicę św. Jana. Ołtarz główny wykonany jest z jasnego granitu z ambonką, nad ołtarzem obraz Przemienienia Pańskiego namalowany przez ucznia J. Matejki – Kotowicza, umieszczony na tle piszczałek organowych. Freski: Ostatnia Wieczerza, stacje Drogi Krzyżowej, Zmartwychwstanie, w przedsionku głównym Sąd Ostateczny a w bocznych fresk Maryi ze scenami z Jej życia i fresk Chrystusa ze scenami z Ewangelii. Na antresoli znajduje się ołtarzyk Matki Bożej Różańcowej z dawnego wystroju kościoła i dwa główne obrazy Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Częstochowskiej (w kształcie ołtarzyka). Witraże w kształcie małych medalionów z obrazami świętych. Organy 16-głosowe wykonane przez Wolanina i Karpeckiego. W dzwonnicy wolno stojącej są trzy dzwony. Parafia powstała w 1925 r. Brakuje jednak kroniki i aktu erygowania parafii. Powstała z macierzystej par. Pysznica. W tym roku sprowadzono duchownego narodowego i hodurowcy zajęli kościółek, dopiero 26 grudnia 1925 roku przy użyciu siły odebrano świątynię narodowcom. Parafia posiada akta parafialne od 1784 r.