Kiełczyna – Św. Mikołaja Bpa

Gm. Bogoria, pow. Staszów, woj. świętokrzyskie
28-210 Bogoria, Kiełczyna 13

Niedziele i święta: 7:00; 9:00; 12:00
Święta państwowo zniesione: 9:00; 17:00 lub 16:00 (zimą)
Dni powszednie: 7:00 lub 7:30

Proboszcz - Ks. Jerzy Kubik

Ceber (4 km), Gorzków (2,5 km), Kiełczyna, Wola Malkowska (5 km), Malkowice (6 km), Miłoszowice (3,5 km), Przyborowice (1 km), Ujazd Kiełczyński (2 km), Wola Kiełczyńska (1 km)

1912

Św. Mikołaja (6 grudnia)
Św. Walentego (14 lutego)

Parafia Kiełczyna erygowana była przed 1325 rokiem. W księgach parafii Kiełczyna z r. 1984 ks. bp W. Wójcik wpisał taką notę: „Ptaśnik: Monumenta Poloniae Vaticana w wykazie parafii płacących świętopietrze w roku 1325 wymienia proboszcza parafii Kiełczyna, a więc już wtedy Kiełczyna była parafią”. Przed trzystu laty była bardzo rozległa, obejmowała dzisiejszą parafię Bogoria, część Wiśniowej i część Niemirowa. Stare kalendarze liturgiczne wspominają, że w roku 1773 był w Kiełczynie wybudowany kościół drewniany. Czy to był pierwszy kościół trudno powiedzieć. Tenże kościół spalił się 19 września 1861 r. Obecny kościół parafialny pod wezwaniem św. Mikołaja Bpa, murowany, wybudowany został w latach 1861-1869. Za usilnym staraniem miejscowego proboszcza, ks. Jana Rzepeckiego wybudowano z dobrowolnych składek kościół w stylu romańskim. Kościół ten został uroczyście poświęcony w I Niedzielę po uroczystości św. Mateusza Ap. przez biskupa sandomierskiego J. Juszyńskiego w roku 1869. Przy głównym wejściu do kościoła, pod chórem, na ścianie po stronie Ewangelii jest wmurowana tablica, na której jest napis mówiący o rocznicy dedykacji kościoła: „Pierwsza Niedziela po św. Mateuszu we wrześniu”. Nazwisko architekta budowy kościoła nie jest znane. Kiedy budowano obecny kościół w Kiełczynie, parafianie mieli własną cegielnię na polach Woli Kiełczyńskiej lub Kiełczyny Poduchownej, skąd dostarczano cegłę. Kościół jest jednonawowy, zbudowany z cegły czerwonej pełnej, cały otynkowany zewnątrz i wewnątrz. Tynki zewnętrzne kościoła zostały wykonane w r. 1972, a wewnątrz malowanie kościoła miało miejsce w roku 1971. Główne remonty kościoła przeprowadzali na przestrzeni lat księża: Stanisław Knapik, Józef Witkowski i Jan Sawicki. Strop nad główną nawą jest drewniany, tynkowany i malowany. Prezbiterium, kaplica i zakrystia mają sklepienie z cegły. Posadzka w nawie głównej wykonana jest z terakoty. W prezbiterium, kaplicy i zakrystii podłoga jest drewniana. Organy sześciogłosowe, bez pedałów, jednomanuałowe, zakupione przez ks. Knapika w 1934 r. Wykonał je Jagodziński z Garbatki. Remont kapitalny organów został przeprowadzony w r. 1988 przez Dominika Grochalskiego z Piotrkowa Tryb. Więźba dachowa jest drewniana. Kościół pokryty jest blachą ocynkowaną, systematycznie konserwowaną. Parafia posiada akta parafialne od 1779 r.