Klimontów – Rektorat NMP

Dni powszednie:

Rektor - Ks. kan. mgr Henryk Hendzel

- POKAŻ WIĘCEJ INFORMACJI -

NMP Różańcowej (I niedziela października)
Św. Jacka (17 sierpnia)

Kościół i klasztor podominikański p.w. Najświętszej Maryi Panny i św. Jacka fundowany przez założyciela Klimontowa Jana Zbigniewa Ossolińskiego w 1613 r. Budowę ukończono do roku 1623. Zespół podominikański jest znakomitym przykładem polskiej odmiany architektury późnorenesansowej. Przy zachowaniu tradycyjnej bryły gotyckiej ze szkarpami i wysokim dachem zastosowano renesansową dekorację szczytów nawy, kopułową formę kruchty zachodniej oraz systemy sklepień kolebkowych we wnętrzu. Dekretem biskupa Andrzeja Dzięgi z dnia 31 stycznia 2006 roku kościół zyskał miano kościoła rektoralnego. Rektorem został zamianowany jeden z wikariuszy parafii Klimontów – ks. Władysław Jabłoński. Pierwsza uroczysta Msza Święta odbyła się w Niedzielę Palmową 2006 roku.