Koprzywnica – Św. Floriana

Gm. Koprzywnica, pow. Sandomierz, woj. świętokrzyskie
27-660 Koprzywnica, ul. Krakowska 78

Niedziele i święta: 6:45; 8:30; 10:15; 11:30 (Postronna); 12:00; 18:00 lub 17:00 (zimą)
Święta państwowo zniesione: 6:45; 8:30; 18:00 lub 17:00 (zimą)
Dni powszednie: 6:30; 7:00; 18:00 lub 17:00 (zimą)

Proboszcz - Ks. Jerzy Burek
Wikariusz - Ks. dr Antoni Drabowicz (od 2017 r.)
Wikariusz - Ks. mgr Paweł Piędzio (od 2017 r.)
Rezydent - Ks. mgr lic. Adam Stachowicz

Beszyce (5 km), Cegielnia (0,5 km), Gnieszowice (4 km), Niedźwice (6 km), Postronna (8 km), Skrzypaczowice (4 km), Sośniczany (3 km), Trzykosy (5 km), Zbigniewice (7 km), Koprzywnica – ulice: 11-go Listopada, Armii Krajowej, Krakowska, Sportowa, Szkolna, Żeromskiego.

Św. Floriana (4 maja)
Św. Walentego (14 lutego)
Św. Anny (26 lipca)

Postronna, kaplica pw. Św. Maksymiliana (8 km)

Kościół p.w. Św. Floriana w Koprzywnicy jest romańską budowlą bazylikową, trójnawową, z transeptem i prostokątnym prezbiterium, która w ciągu wieków ulegała przemianom w stylu danej epoki. Konwent koprzywnicki był fundacją wojewody sandomierskiego Mikołaja Bogorii ze Skotnik, który w roku 1183 sprowadził z Morimondu do Koprzywnicy Ojców Cystersów. Przybyli mnisi początkowo zajęli zespół drewnianych budynków i otrzymali na własność Koprzywnicę z 10-ma wioskami. Prace budowlane przy klasztorze rozpoczął Mikołaj ze Skotnik, a kontynuował jego bratanek, hrabia Pakosław. W 1207 r. klasztor konsekrował krakowski biskup Pełka, nadając mu wezwanie NMP i św. Floriana. W 1240 r. Koprzywnicę nawiedzili Tatarzy, klasztor został zniszczony i spalony, zginęli mnisi i ówczesny opat, Zbigniew Paweł. W 1259 r. doszło do drugiego najazdu Tatarów, a budynki klasztorne zostały doszczętnie spalone. Wkrótce potem książę sandomierski i krakowski Bolesław Wstydliwy nadał zakonnikom szereg przywilejów. W poł. XIV w. za opata Wilhelma i kolejnego opata Michała, z inicjatywy arcybiskupa gnieźnieńskiego, Jarosława Bogorii ze Skotnik dochodzi do najważniejszej przebudowy klasztoru. W 1461r. staraniem opata Mikołaja z Trzebnicy i jego następcy, Mikołaja z Przeworska trwają prace remontowo-budowlane przy kościele i klasztorze (wzniesiono m.in. krużganki).W 1486 r. przy ul. Osieckiej pobudowano wraz z przytułkiem kościół p.w. Świętego Ducha. W uroczystość Bożego Ciała 1508 r. wybuchł pożar, który strawił dachy klasztorne i budynki drewniane. Po pożarze Mikołaj z Robczyc odbudował dachy i nadbudował ściany szczytowe. W 1527 r. ówczesny opat Aleksy zadecydował o zburzeniu stojącego naprzeciwko pocysterskiego kościoła, przeznaczonego dla ludu, kościoła św. Leonarda. Dziś na jego miejscu stoi figura św. Jana Nepomucena. W latach 1615-20 za rządów opata Hieronima Ossolińskiego wzniesiono dwór opacki „Opatówka”. W II poł. XVII w. następują kolejne zmiany, nadające kościołowi barokowy charakter (m.in. powstanie późnobarokowej fasady z kruchtą, dobudowa zakrystii, wzniesienie biblioteki).W 1819r. następuje akt kasacyjny zakonu cystersów przez władze zaboru rosyjskiego. W 1821 r. biskup sandomierski Prosper Burzyński ustanawia w pocysterskim klasztorze parafię a proboszczem ks. Wiesiołowskiego. W 1915 r. w wyniku działań wojennych wybuchł pożar, który strawił barokową sygnaturkę i dachy kościelne. Remontu i konserwacji kościoła podjął się ks. proboszcz Piotr Gołębiowski, a jego rozpoczęte prace wykończył ks. Jan Wiącek, następny proboszcz Koprzywnicy. W latach 1960-64 poddano gruntownym badaniom i konserwacji wnętrze kościoła. W latach 1955-65 ks. Jan Wiącek pod kierunkiem konserwatora z Warszawy p. Dąbrowskiego odnowił wszystkie ołtarze, polichromię z XIV i XV wieku oraz wybudował wieżę w stylu pierwotnym. 4 maja 1995 r. staraniem ks. Wacława Tomczyka sprowadzono z Krakowa relikwie św. Floriana, męczennika, patrona strażaków. Parafia posiada akta parafialne od 1810 r. W 2000 r. parafia została podzielona, z parafii Św. Floriana powstała parafia Matki Bożej Różańcowej.