Kotuszów – Św. Jakuba Starszego Apostoła

Dni powszednie: 17:00

Proboszcz - Ks. kan. Jerzy Sobczyk

Chańcza (5 km), Jabłonica (2 km), Jasień (2 km), Korytnica (2 km), Kotuszów

Św. Jakuba Apostoła (25 lipca)
Św. Józefa (19 marca)

Chańcza, kaplica (5 km)

Parafia erygowana przed 1326 r., granicami swymi obejmowała tereny okolicznych miejscowości, na których powstały później inne, nowe parafie. W połowie XV w. stał w Kotuszowie kościół drewniany. W XVI w. kościół został ograbiony i zniszczony przez Lanckorońskiego – kasztelana radomskiego. Parafianie uczęszczali wtedy do zakonnego kościoła w Kurozwękach. Syn kasztelana radomskiego Zbigniew Lanckoroński ufundował nowy kościół, który w XVII w. został spalony. Krzysztof z Brzezia Lanckoroński, starosta szydłowiecki wzniósł w 1661 r. obecny kościół murowany, uroczyście poświęcony w 1681 roku przez Mikołaja Oborskiego biskupa sufragana krakowskiego. Kościół barokowy, zbudowany w kształcie krzyża, z 30 m wieżą u wejścia i dwoma kaplicami: św. Antoniego i św. Józefa. W prezbiterium ołtarz główny zbudowany po II wojnie światowej z obrazem Matki Bożej Kotuszowskiej, czczonej tu od wieków. W czasie działań, wojennych w 1944/45 r. kościół został spalony wraz z wyposażeniem, a mury dotkliwie naruszone. Odbudowy kościoła i jego wyposażenia podjął się przybyły w 1945 r. ks. Antoni Sobczyk, który w szybkim czasie poprawił mury, wzniósł wieżę i dach, zbudował ołtarze i wyposażył na nowo świątynię. Od 1994 roku funkcjonuje kaplica w Chańczy, poświęcona przez bp. Edwarda Frankowskiego 24 października 1994 roku. Podczas wizyty w Sandomierzu Jan Paweł II poświęca dla parafii krzyż ołtarzowy i portatyl dla marmurowego ołtarza, który ma być wotum Roku Jubileuszowego 2000. W 2002 roku, po śmierci ks. Antoniego Sobczyka, rodzina funduje dzwon nadając mu imię św. Antoni. Drugi dzwon funduje rodzina Janiny i Ryszarda Marczewskich z Jabłonicy nadając mu imię św. Józef. Ich poświęcenia dokonał 8 grudnia 2002 roku bp Edward Frankowski. Parafia posiada akta parafialne od 1717 r.