Krzemień – Św. Maksymiliana Kolbe

23-304 Dzwola, Krzemień Pierwszy 204

tel. (+48) 15 875 28 38

Niedziele i święta: 8:00; 10:30; 16:00
Święta państwowo zniesione: 8:00; 18:00 lub 17:00 (zimą)
Dni powszednie: 6:00 (Adwent); 7:00; 16:30 (listopad) lub 17:00 (październik) lub 18:00 (maj)

Proboszcz - Ks. kan. mgr Stanisław Gieroń

Krzemień I, Krzemień II

Św. Maksymiliana Kolbe (niedziela przed Uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny)

Parafia erygowana 12 marca 1991 r. Kościół pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego wybudowany został w latach 1982-83. Murowany, z cegły, jednonawowy. Długości 30 m, szerokości 13 m, wysokości 28 m na planie krzyża – w najszerszym miejscu 20 m. Do czasu wybudowania kościoła, wioska Krzemień była składową częścią parafii Janów Lubelski, do którego jest 9 km. Gdy w roku 1920 powstawała parafia w Dzwoli, istniał zamiar przyłączenia do niej Krzemienia, ponieważ obie te miejscowości położone są od siebie w odległości 2,5 km. Mieszkańcy Krzemienia nie zgodzili się na przyłączenie. Wiosną 1982 r. w niezwykle krótkim czasie wierni budowali kościoły w całej okolicy: Piłatce, Andrzejowie, Wólce Ratajskiej. Podjęto też starania o budowę kościoła w Krzemieniu. Planu, pozwolenia na budowę świątyni nie było, jak również nadzoru technicznego, plastycznego. W przymusowej sytuacji zwracano się -ad hoc- o poradę do techników budowlanych, w krytycznej sytuacji poproszono wreszcie o kierownictwo inż. Henryka Modrakowskiego z Boguchwały. Powstała świątynia prosta, bez szczególnych walorów artystycznych jednak funkcjonalna, przestronna, bez konieczności przeprowadzania poprawek i przeróbek. Ordynariusz lubelski w Uroczystość Chrystusa Króla w bardzo jeszcze prowizorycznych warunkach odprawił w tym kościele pierwszą Mszę świętą w 1983 r. Troskę o systematyczną opiekę duszpasterską i kontynuowanie pracy zlecono wikariuszowi parafii janowskiej ks. Markowi Poździkowi. Podjęte zostały prace niezbędne, by świątynia mogła funkcjonować: założono instalację elektryczną, odgromową, radiofonię, położono tynki, marmurową posadzkę, wykonano ołtarz główny i dwa boczne, zakupiono organy elektronowe, w 14 oknach wstawiono witraże, stacje drogi krzyżowej rzeźbione w drzewie. Wnętrze świątyni jest pomalowane bez ornamentyki, sufit ozdobiono gustownymi kasetonami. Na zewnątrz wykonano odwodnienie kościoła (dreny), ławy cementowe wzdłuż ścian, otoczenie zagospodarowano zielenią. W ostatnim czasie zbudowana została żelbetonowa dzwonnica, ufundowano 3 dzwony: 220, 350, 700 kg napędzane elektrycznymi siłownikami. Parafia posiada akta parafialne od 1985 r.