Łoniów – Św. Mikołaja Bpa

27-670 Łoniów, Łoniów 52

Niedziele i święta: 8:00; 10:00; 12:00; 16:00
Święta państwowo zniesione: 7:00; 10:00; 17:00
Dni powszednie: 8:00; 18:00 lub 16:00 (zimą)

Proboszcz - Ks. kan. Stanisław Zaręba
Wikariusz - Ks. mgr lic. Leszek Pituch (od 2015 r.)

Jasienica (2 km), Krowia Góra (2 km), Łoniów, Otoka (4,5 km), Suliszów (3 km), Świniary (3 km), Trzebiesławice (2,5 km), Zawidza (4,5 km)

Św. Mikołaja Biskupa (6 grudnia)
Matki Bożej Szkaplerznej (16 lipca)

Parafia w Łoniowie istniała już w 1319 roku i zaliczona została do archidiakonatu sandomierskiego. Jan Długosz podaje, że w roku 1440 stał w Łoniowie kościół murowany pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa. Kościół ma jedną nawę, a zbudowany jest w kształcie krzyża. Kaplica Matki Bożej Szkaplerznej została zbudowana przez Łukasza Moszyńskiego, właściciela Łoniowa, w roku 1759. Przeciwległą kaplicę św. Franciszka Ksawerego wybudował przy końcu XVIII w. hr. Ignacy Hilary Moszyński. Ołtarz i obraz św. Franciszka Ksawerego pochodzi z kościoła Ojców Jezuitów w Sandomierzu. Również z tego samego kościoła jest wielki ołtarz wraz z figurami świętych Apostołów Piotra i Pawła. W roku 1818 Ignacy Hilary Moszyński odrestaurował kościół i wybudował od frontu kościoła wieżę, która za duszpasterzowania ks. Józefa Postka w roku 1886 została podniesiona o jedną kondygnację. Wieża służy jako dzwonnica dla dwu dzwonów i sygnaturki. W roku 1569 właściciel Łoniowa Paweł Gniewosz został kalwinem i temu wyznaniu oddał kościół w Łoniowie. Po 20 latach w roku 1589 Marcin Gniewosz idąc za zachętą żony, Anny z Leszczów, powrócił do katolicyzmu i kościół w Łoniowie oddał z powrotem katolikom. 22 października 1663 roku biskup Tomasz Oborski, sufragan krakowski uroczyście poświęcił kościół w Łoniowie razem z trzema ołtarzami. Obecnie w kościele znajduje się pięć ołtarzy drewnianych: wielki z obrazem św. Mikołaja Bpa Patrona kościoła, w górze obraz Matki Bożej Bolesnej, boczny św. Jana Nepomucena, boczny św. Józefa. W kaplicy prawej obraz Matki Bożej Szkaplerznej, w kaplicy bocznej po lewej stronie św. Franciszka Ksawerego. Pod chórem znajdują się stalle z obrazami 12 Apostołów, z roku 1754. Na zewnątrz kościoła, na ścianie kaplicy św. Franciszka Ksawerego znajduje się w niszy pomnik, przedstawiający trumnę, a przy niej niewiastę. Jest to pomnik Zofii z Rozmiszewskich hr. Moszyńskiej, żony Ignacego Hilarego zm. w 1812 roku. Obok są inne płyty, również w kościele jest kilka płyt nagrobkowych, najstarsza z roku 1672. Na cmentarzu przykościelnym stoi kamienny pomnik w kształcie krzyża byłego proboszcza parafii Łoniów ks. mgr Walentego Czapczyńskiego zm. 6 maja 1866 r. Jego staraniem i kosztem została wybudowana plebania do dziś istniejąca. W roku 1959 staraniem ks. Stanisława Wrony, a ofiarnością parafian i Polonii Amerykańskiej dokonano gruntownego remontu kościoła i umieszczono nową polichromię. W roku 1982 zakupiono do kościoła nowe organy. W roku 1988 dokonano konserwacji głównego ołtarza razem z obrazami św. Mikołaja i Matki Bożej Bolesnej. W roku 1992 ofiarnością parafian dokonano konserwacji obrazu św. Franciszka Ksawerego. Parafia posiada akta parafialne od połowy XVI wieku.