Momoty – Św. Wojciecha Bpa

23-300 Janów Lubelski, Momoty Górne 49

Niedziele i święta: 8:30; 10:00 (Ujście); 12:00
Święta państwowo zniesione: 8:30; 18:00
Dni powszednie: 18:00 lub 17:00 (zimą)

Proboszcz - Ks. mgr lic. Kazimierz Sagan

Kiszki (4 km), Momoty Dolne (2 km), Momoty Górne, Szewce (9 km), Ujście (6 km)

Św. Wojciecha (niedziela po 23 kwietnia)

Ujście, kaplica pw. Matki Bożej Królowej Świata (6 km)

W 1930 r. hrabia Zamojski dał plac pod budowę kaplicy dojazdowej jako, że Momoty należały do parafii Janów Lubelski, mając 15 km do kościoła. 9 września 1972 r. została erygowana parafia w Momotach i od tego czasu do 1975 r. nastąpiła rozbudowa kaplicy. Ze względu na trudności z dostaniem zezwolenia na budowę kościoła rektor tej kaplicy kierował sam pracami. Budowano nocami bez zezwolenia, bez planów, bez fachowców, jedynie za zgodą bpa P. Kałwy. Największą pomocą w tej pracy służyli Pydo Roman i Pachuta Stefan, mieszkańcy Momot. Od 1975-1992 r. trwała praca przy wystroju kościoła. Podobnie jak przy rozbudowie tak i teraz po erekcji parafii duszpasterz już jako proboszcz sam czynił projekty, które realizowano. W ten sposób powstał nowy kościół o wystroju oryginalnym i niepowtarzalnym. Oryginalność polega na tym, że wbrew powszechnie przyjętym zasadom kościół i jego wystrój powstawały w trakcie budowy. W tym wypadku praca tworzyła plan. W 1992 r. upłynęło 20 lat od powstania parafii. Z tej okazji Telewizja Polska nakręciła film dokumentalny pt. „Zostawiam ślad mego żywota”. Całość prac w tym czasie wieńczy zbudowanie kaplicy w Ujściu, oddalonej od Momot 6 km, oraz fontanny Płaczącej, groty Zniewolenia, groty Wyzwolenia o akcentach patriotycznych opartych na faktach historycznych jakie miały miejsce w Momotach. Parafia posiada akta parafialne od 1958 r.