Nagorzyce – Matki Bożej Matki Kościoła

tel. (+48) 41 334 23 55

Niedziele i święta: 8:00; 10:00; 11:30
Święta państwowo zniesione: 8:00; 10:00; 16:00
Dni powszednie: 16:00 (zimą); 17:00 lub 18:00 lub 19:00 (jesienią i latem)

Proboszcz - Ks. Wiesław Grzegorczyk

Janowice (2 km), Jeżów (3 km), Kraszków (3 km), Milejowice (2 km), Mirogonowice (3 km), Nagorzyce, Rostylice (1 km), Wierzbontowice (2 km), Witosławice (1 km), Wronów Wieś (3 km), Wronów Kolonia (3 km)

Zesłania Ducha Świętego
Matki Bożej Matki Kościoła
Św. Stanisława Kostki (18 września)

Góra Witosławska, kaplica pw. Zesłania Ducha Świętego (2 km)

Mieszkańcy parafii w Nagorzycach należeli pierwotnie do parafii Momina i Waśniów. Swoją religijność skupiali przy kaplicy na Górze Witosławskiej. Kult religijny na tej Górze sięga czasów pogańskich. Na miejsce pogańskiej Gontyny Benedyktyni z Łysej Góry zbudowali chrześcijańską świątynię z odpustem w dniu Zesłania Ducha Świętego. Tam raz w miesiącu kapłani z Waśniowa odprawiali Mszę świętą dla okolicznej ludności. Na prośbę mieszkańców bp Jan Kanty Lorek w 1957 r. zlecił ks. Franciszkowi Lachowskiemu, aby zamieszkał w Witosławicach i utworzono ekspozyturę parafii Waśniów. Mieszkańcy Janowic, Jeżowa, Kraszkowa, Milejowic, Mirogonowic, Nagorzyc, Rostylic, Witosławic, Wierzbontowic, Wronowa wybudowali w Nagorzycach dom dla stałego pobytu księdza i zabudowania gospodarcze w 1960 r. W połowie domu ulokowano publiczną kaplicę, w której do 1977 r. sprawowano kult religijny. Kolejnymi duszpasterzami byli ks. Adam Taraś, ks. Jan Glibowski, a od 1975 do 1987 r. ks. Bogdan Lipiec. Po 20 latach starań władze wojewódzkie w Kielcach udzieliły zezwolenia na budowę kościoła w Nagorzycach. Rozpoczęta 16 października 1977 roku budowa przy ofiarnej współpracy parafian i ks. Bogdana Lipca trwała dwa lata. Kościół uroczyście poświęcił bp E. Materski 20 października 1981 r. Kościół projektował inż. arch St. Preuss w stylu współczesnym. Zasłużonymi dla tego kościoła są Irena i Marian Gordynikowie z Kanady. Parafia posiada akta parafialne od 1960 r. Przy parafii funkcjonuje Schronisko Młodzieżowe – około 40 miejsc noclegowych.