Nowa Słupia – Św. Wawrzyńca

Proboszcz - Ks. Krzysztof Bartochowski CSMA
Wikariusz - Ks. Grzegorz Paszkowski CSMA
Wikariusz - Ks. Stanisław Bożętka CSMA

Bartoszowiny (4 km), Baszowice (2 km), Dębniak (3 km), Huta Szklana (5 km), Hucisko (4 km), Jeleniów (4 km), Mirocice (5 km), Paprocice (4 km), Pokrzywianka (5 km), Nowa Słupia, Stara Słupia (3 km), Trzcianka (3 km), Wólka Milanowska (2 km)

Św. Wawrzyńca (10 sierpnia)
Św. Anny (niedziela po 26 lipca)
Matki Bożej Różańcowej (I niedziela października)

Święty Krzyż, Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego
Paprocice, kaplica pw. Św. Brata Alberta (4 km)

Domy zakonne:
Zgromadzenie Księży Św. Michała Archanioła (Księża Michalici)
Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (Misjonarze Oblaci).

Nowa Słupia leży u stóp Gór Świętokrzyskich. Dawniej, wraz ze Starą Słupią, należała do klasztoru na Św. Krzyżu. Początkowo w Nowej Słupi był drewniany kościółek, który jako filia podlegał kościołowi parafialnemu w Starej Słupi. Około 1656 r. ks. Maciej Sekulski benedyktyn, proboszcz parafii własnym staraniem i funduszami wybudował z kamienia jednonawowy kościół w Nowej Słupi. 23 maja 1678 r. Amdrzej Trzebicki biskup krakowski aktem erekcyjnym kościół ten p.w. św. Wawrzyńca ustanowił kościołem parafialnym. Data poświęcenia nie jest znana. Kościół wielkim ołtarzem zwrócony jest na wschód. Zbudowany w stylu późnego gotyku. Świątynia została powiększona o dwie boczne nawy staraniem ks. S. Gruszki w 1960 r. W 1982 r. dokonano gruntownej restauracji zewnętrznej z racji znacznego pęknięcia ściany, w 1990 r. pomalowano wnętrze kościoła. Dokonano także odnowienia całej elewacji zewnętrznej wraz z dachem. Parafia posiada akta parafialne od 1790 r.