Ostrowiec Św. – Św. Stanisława BiM

Gm. Ostrowiec Świętokrzyski, pow. Ostrowiec Świętokrzyski, woj. świętokrzyskie
27-401 Ostrowiec Świętokrzyski, ul. Szkolna 23

Niedziele i święta: 7:30; 10:00; 11:30; 17:00
Święta państwowo zniesione: 7:00; 18:00 lub 17:00 (zimą)
Dni powszednie: 7:00; 18:00 lub 17:00 (zimą)

Proboszcz - Ks. mgr Adam Gucwa SCJ
Wikariusz - Ks. mgr Paweł Leszko SCJ

Ulice: Browarna, Garncarska, Mostowa, Niewiadoma, Ostrowiecka, Podstawie, Rudzka, Rynek, Spółdzielcza, Stalowa, Szkolna, Tomaszów, Topolowa, Wiśniowa, Wschodnia, Zielona, Zygmuntówka 58-267
oraz: Denkówek, Denkówek Osiedle, Wólka Bodzechowska

Św. Stanisława (8 maja)
Przemienienia Pańskiego (6 sierpnia)

Wólka Bodzechowska, kaplica (4 km)

Domy zakonne:
Zgromadzenie Księży Najświętszego Serca Jezusowego (Księża Sercanie)
Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi (Siostry Rodziny Maryi)

Pierwotny kościół z drzewa modrzewiowego wystawili Stanisław i Kalikst Michowscy. Kościół ten stał 119 lat czyli do 1700 r., w którym dziedzice Bodzechowa Kacper Teodor i Anna z Unikowa Siemianowscy, cześnikostwo wieluńscy wystawili obecny kościół murowany. Do tej fundacji przyczynili się wiele ówcześni plebani: ks. Walenty Kubacki, ks. Andrzej Brzezki, ks. Stanisław Wielecki i ks. Józef Kuszel. W r. 1807 hrabia Jacek Małachowski, kolator wystawił dzwonnicę i zakrystię oraz obdarzył szatami liturgicznymi. Gdy w r. 1900 po śmierci ks. Ignacego Jopowicza proboszczem Denkowskim został ks. Jan Nowakowski z Grochocic, energicznie wziął się do odnowienia kościoła, czego dokonał w 1904 r. Kościół znacznie przedłużył i dodał mu dwie boczne, obszerne kaplice tak, że obecny kościół ma formę łacińskiego krzyża i jest zupełnie wystarczający dla potrzeb wiernych. Kościół pokryty jest blachą, prezbiterium ma sklepienie malowane, nawa i kaplice mają sufity. W wielkim ołtarzu znajduje się obraz Najśw. Maryi Panny z Dzieciątkiem, zasłania go obraz św. Barbary, u góry zaś św. Stanisława B.M. Ołtarze boczne poświęcone są ku czci: św. Józefa i św. Antoniego, kaplice zaś Przemienienia Pańskiego i Najświętszego Serca Jezusowego. Dwa obrazy do tej ostatniej kaplicy: Serca Jezusowego i św. Ignacego biskupa pędzla Buchbndera ofiarowała Kotkowska z Bodzechowa. Uroczyste poświęcenie kościoła Denkowskiego odbyło się za ks. Macieja Karwowskiego dziekana opatowskiego, tutejszego plebana. Kościół poświęcił 15 października 1741 r. pod wezwaniem Przeniesienia św. Stanisława i św. Michała bp M. Kunicki sufragan krakowski. W lipcu 1971 r. opiekę duszpasterską nad parafią przejęli Księża Sercanie (SCJ). Parafia posiada akta parafialne od 1676 r.