Potok Wielki – Św. Mikołaja Bpa

Święta państwowo zniesione: 8:00; 10:00; 17:00
Dni powszednie: 7:00; 7:30

Proboszcz - Ks. kan. mgr Stanisław Piasecki
Wikariusz - Ks. mgr Grzegorz Stadnik (od 2015 r.)

Dąbrowa (8 km), Felinów (3 km), Kol. Potok (2,5 km), Kol. Radwanówka (2 km), Kol. Stojeszyn (2 km), Potoczek (3 km), Potok Wielki, Radwanówka (1 km), Stawki (3 km), Wola Potocka (1,5 km), Zarajec (2 km)

Św. Mikołaja (6 grudnia)
Trójcy Przenajświętszej
Matki Bożej Częstochowskiej (ostatnia niedziela sierpnia)

Pierwszą wzmiankę o istnieniu parafii posiadamy z r. 1326. Do końca w. XVIII należała ona do diecezji krakowskiej i wchodziła w skład dekanatu zawichojskiego. Na początku w. XIX należała do diec. kieleckiej. W granicach diec. lubelskiej przez długi okres czasu należała do dekanatu janowskiego, kraśnickiego, zaklikowskiego. Od 25 marca 1992 r. parafia wchodzi w skład diecezji sandomierskiej, obecnie należy do dekanatu modliborzyckiego. Dawniej terytorium parafii było bardzo rozległe, gdyż należał do niej teren dzisiejszych parafii Blinów i Rzeczyca Ziemiańska, a nawet tereny poza obecnymi granicami diecezji. Jeszcze pod koniec w. XIX kościoły w Blinowie i Rzeczycy Ziemiańskiej były filiami Potoka Wielkiego. Oprócz wymienionych filii, już od końca XVIII istniała kaplica w Potoczku. Przy parafii był szpital dla ubogich. Od r. 1714 w parafii istniało Bractwo Świętej Trójcy. Uposażenie parafii było stale powiększane dzięki ofiarności właścicieli majątków położonych na terenie parafii: Karskich, Potockich, Wolskich, Sołtyków i Herburtów. Obecnie istniejący kościół wybudowany został pod koniec w. XV (1460). W r. 1881 prawie zupełnie spłonął (zapalił się od karczmy położonej w pobliżu kościoła), odbudowano go dopiero w r. 1904, wtedy wykuto nowe okna (do tej pory były z jednej strony), a przy zakrystii dobudowano przedsionek. Kościół murowany z kamienia i cegły, jednonawowy, gotycki, przy prezbiterium zakrystia i skarbczyk, przy nawie kruchta, nad nawą wieżyczka na sygnaturkę, z zewnątrz oskarpowany. Kościół jest w dobrym stanie. Dwa lata temu pomalowano dach. W kościele zachowały się portale gotyckie z w. XV. Obecnie kościół posiada trzy ołtarze. Zwracają też uwagę: stary obraz Matki Bożej z w. XVIII i kilka zabytkowych rzeźb. Obok kościoła stoi murowana dzwonnica – brama. Cmentarz przykościelny jest otoczony neogotyckim murem z r. 1904, na cmentarzu są 4 kapliczki. Ponadto na terenie parafii znajduje się drewniana kapliczka z Chrystusem Frasobliwym w Potoku Wielkim. W 1984 r. wydzielono z par. trzy nowe parafie w Potoku Stanach, w Brzezinach i Węglinie, a w 1990 r. powstała jeszcze parafia wydzielona z Potoka Wielkiego w Hucie Józefów. Parafia posiada akta parafialne od XVII wieku.