Ruszcza – Św. Stanisława BiM

Święta państwowo zniesione: 10:00; 16:00
Dni powszednie: 7:00

Proboszcz - Ks. kan. Józef Grabda

Maśnik (2 km), Przeczów (2 km), Ruszcza, Rybitwy (1 km), Zdzieci Stare (1 km)

Św. Stanisława Biskupa Męczennika (8 maja)

Ruszcza i okoliczne wsie należały zawsze do parafii św. Marcina w Połańcu. W związku z dużą odległością od kościoła parafialnego, wierni prosili księdza Zygmunta Wieczorka o pomoc w zbudowaniu kaplicy dojazdowej w Ruszczy. Projekt kościoła-kaplicy w Ruszczy wykonał inż. Adam Abram, a wykonawcą projektu był mistrz murarski z Rytwian, Marian Macias. W sierpniu 1983 r. rozpoczęto wykopy pod fundamenty kościoła. Działo się to przy wielkim zaangażowaniu wiernych z Ruszczy, Zdzieci, Maśnika i Rybitw. Szczególnie wyróżnił się p. Stanisław Kąsek z Ruszczy, właściciel miejscowej cegielni, który pomagał przy wznoszeniu kościoła aż do jego ukończenia. 20 maja 1984 r. bp Stanisław Sygnet poświęcił fundamenty oraz wmurował kamień węgielny pod budowę kościoła w Ruszczy. Styl kościoła jest halowy, jednonawowy. 8 maja 1986 r. bp Edward Materski poświęcił kościół w Ruszczy. Odtąd odprawiali tutaj księża z Połańca dwie Msze święte w każdą niedzielę. 6 sierpnia 1987 r. Kuria Diecezjalna przysłała do Ruszczy ks. Józefa Grabdę z zamiarem organizowania parafii. Fakt ten jeszcze bardziej zmobilizował miejscową wspólnotę. Położono parkiet w prezbiterium, ukończono chór i zakrystię. W dniu 1 stycznia 1988 r. została erygowana przez bpa E. Materskiego parafia w Ruszczy pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika. 6 listopada 1988 r., bp W. Wójcik poświęcił ziemię pod cmentarz grzebalny, a w r. 1989 cmentarz ogrodzono murem. W grudniu 1991 r. została ukończona plebania, a później ogrodzono murem plac przykościelny razem z plebanią. Parafia posiada akta parafialne od 1988 r.