Rzeczyca Ziemiańska – Przemienienia Pańskiego

Gm. Trzydnik Duży, pow. Kraśnik, woj. lubelskie
23-230 Trzydnik Duży, Rzeczyca Ziemiańska 234

Niedziele i święta: 9:00; 11:00
Święta państwowo zniesione: 9:00; 18:00 lub 17:00 (zimą)
Dni powszednie: 18:00 lub 17:00 (zimą)

Proboszcz - Ks. mgr Stanisław Zioło

Łychów (4 km), Rzeczyca Kolonia (3 km), Rzeczyca Ziemiańska, Trzydnik Mały (1 km), Zielonka (2 km)

Przemienienia Pańskiego (6 sierpnia)
Matki Bożej Różańcowej (I niedziela października)

Rzeczyca Ziemiańska należała do parafii Potok Wielki. Ze wzlędu na dużą odległość do kościoła rozpoczęto starania o stworzenie ośrodka duszpasterskiego. Początkowo w tej wsi była tylko kaplica Na jej miejscu w 1753 r. powstał kościół p.w. Przemienienia Pańskiego. Jego fundatorami byli właściciele Rzeczycy: Katarzyna i Aleksander Suchodolscy. W 1772 roku biskup krakowski Kajetan Sołtyk dokonał poświęcenia tego kościoła i erygował parafię. Ważnym elementem wyposażenia świątyni była chrzcielnica wykonana z drzewa, umieszczona w kościele w 1777 r. za pozwoleniem biskupa krakowskiego. Od tej daty prowadzone są akta metrykalne. W tym także roku założono cmentarz grzebalny. W 1850 r. artysta malarz Jan Kaliszewski wykonał polichromię we wnętrzu świątyni. Początkowo kościół kryty był gontem. Podczas odnawiania kościoła w 1905-1906 pokryto dach blachą. Kolejny remont przeprowadzono w latach pięćdziesiątych. Sama świątynia wykonana z beli modrzewiowych nie uległa istotnym zmianom. Zachowała się oryginalna więźba dachowa o rzadko spotykanej konstrukcji. Jest to zgrabny w proporcjach kościół drewniany, średniej wielkości o typowej dla ludowej architektury sakralnej bryle. Zrąb osadzony jest na podmurówce i oszalowany pionowymi deskami pomalowanymi farbą olejną na kolor średni orzech. Nawa ma kształt zbliżony do kwadratu, jest wyższa i szersza od prezbiterium zakończonego trójbocznie. Ołtarz główny ozdobiony rzeźbami świętych i obrazem przedstawiającym scenę Przemienienia Pańskiego. Drugi obraz za nim przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem. Gdy chodzi o ruchome zabytki w kościele, to warto zwrócić uwagę na osiemnastowieczne przedmioty: obraz św. Anny Samotrzeć, krucyfiks rokokowy, kociołek miedziany na wodę i dwa ornaty z pasa polskiego. Te walory sprawiły, że świątynia w Rzeczycy Ziemiańskiej została zaliczona do zabytków architektury. Ostatni poważny remont i odnowienie kościoła przeprowadzono w latach 1988-1990. Na placu kościoła znajduje się drewniana dzwonnica konstrukcji ramowo-słupowej i stylistycznie nawiązuje do architektury kościelnej. Cztery murowane kapliczki stojące w rogach cmentarza pochodzą z późniejszego okresu, a ich nisze stanowią schronienie dla rzeźb kamiennych przedstawiających polichromowane figury świętych. Parafia Rzeczyca Ziemiańska od 1772-1795 r. wchodziła w skład archidiakonatu zawichojskiego i należała do d.lb., od 1807-1818 należała do diec. chełmińskiej, a od 1818-1992 do d.lb. od 1992 r. należy do diec. sandomierskiej. Jednocześnie parafia była częścią dekanatów: Urzędów 1772-1867, następnie Janów Lubelski 1867-1914, Kraśnik 1914-1961, do Zaklikowa należała od r. 1961 do 1992 r. Parafia ostatnio pomniejszyła się. W 1984 r. część parafian odeszła do Węglina, a w 1988 r. do ośrodka Dąbrowa Olbięcka – Wola Trzydnicka. Parafia posiada akta parafialne od 1772 r.