Sandomierz – Narodzenia NMP

Święta państwowo zniesione: 7:00; 9:00; 17:30
Dni powszednie: 7:00; 17:30

Proboszcz - Ks. prał. Zygmunt Gil
Wikariusz - Ks. mgr Marek Bednarz (od 2012 r.)
Wikariusz - Ks. dr Krzysztof Irek (od 2015 r.)
Wikariusz - Ks. dr Michał Grochowina (od 2015 r.)

Ulice: Browarna, Długosza, Forteczna, Katedralna, Krakowska, Kręta, Krótka, Królowej Jadwigi, Mariacka, Partyzantów, Plac Poniatowskiego, Rewery, Rynek, Opatowska, Salve Regina, Sokolnickiego, Zamkowa, Żydowska.
Wioski: Andruszkowice (4 km), Kobierniki (2 km), Koćmierzów (4,5 km), Strochcice (2,5 km), Zawisełcze (2 km).

Męczenników Sandomierskich (2 czerwca)
Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (8 września)
Bł. Wincentego Kadłubka (9 października)

Sandomierz, kościół rektoralny pod wezwaniem Ducha Świętego
Koćmierzów, kaplica pw. NMP Matki Kościoła (4 km)
Sandomierz, kaplica pw. Najświętszej Maryi Panny w Domu Biskupim
Sandomierz, kaplica w domu Zgromadzenia Sióstr Świętej Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego
Sandomierz, kaplica w Domu Sióstr Służek NMP Niepokalanej

Domy zakonne:
Zgromadzenie Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej (Siostry Służki – bezhabitowe)
Zgromadzenie Sióstr Najświętszego Imienia Jezus (Siostry Imienia Jezus – bezhabitowe)
Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo (Siostry Szarytki)
Zgromadzenie Sióstr Św. Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego (Siostry Jadwiżanki Wawelskie)

Parafia Katedralna erygowana była po raz drugi w 1982 r., bowiem od lat Katedra była kościołem parafialnym dla mieszkańców Sandomierza. W 1934 r. biskup W. Jasiński przeniósł parafię z katedry do kościoła św. Józefa. W 1982 r. biskup Edward Materski wydzielił część miasta z parafii św. Józefa i utworzył parafię w Katedrze. Na miejscu, gdzie dziś stoi katedra, w X i XI wieku znajdował się drewniany kościół pw. Św. Mikołaja, rozebrany pod koniec XI wieku. W drugiej połowie wieku XII staraniem księcia Kazimierza Sprawiedliwego wzniesiono kolegiatę romańską pw. Najświętszej Maryi Panny, uroczyście poświęconą w 1191 r. Kościół ten został zniszczony w czasie najazdu tatarskiego w 1259 r. Obecny kościół pochodzi z czasów króla Kazimierza Wielkiego. Król Kazimierz Wielki wybudował ok. roku 1360 nową kolegiatę w stylu gotyckim, która została uroczyście poświęcona w r. 1382. W połowie XV wieku kolegiata została powiększona przez biskupa Zbigniewa Oleśnickiego. Dobudowano wtedy kaplicę Mansjonarską (obecnie kaplica Najświętszego Sakramentu). Po spaleniu kościoła w czasie wojny ze Szwedami, we wspomnianej kaplicy zostało mocno zniszczone sklepienie. Dopiero w 1748 r. zrobiono sklepienie barokowe, przystąpiono do wewnętrznego urządzania kaplicy. W 1717 r. przeniesiono parafię z kościoła św. Piotra do Kolegiaty. W 1818 r. utworzono w Sandomierzu stolicę biskupią i dotychczasowa kolegiata otrzymała tytuł katedry. W 1960 r. Ojciec święty Sługa Boży Jan XXIII nadał katedrze tytuł bazyliki mniejszej. Prace konserwatorskie trwały za biskupa W. Jasińskiego. Dokonano wówczas wielkiego dzieła: zdjęcia warstwy tynku na ścianach w prezbiterium i przywrócenia fresków Jagiellońskich do pierwotnego stanu. Dalsze prace prowadził biskup Jan Kanty Lorek, a od roku 1967 biskup Piotr Gołębiowski. W jego imieniu prace konserwatorskie prowadził rektor katedry ks. prałat Michał Kozioł, a później ks. Prałat Ignacy Ziembicki. W tym czasie dokonano konserwacji obrazów, złocenia ram, ambony, organów oraz uzupełniono głosy organowe do pięćdziesięciu. W 1980 r. dokonano przebudowy chóru. Wymienione zostały drewniane belki na stalowe, a chór poszerzono. W 1983 r. dokonano restauracji podziemia katedry, gdzie pochowani są biskupi sandomierscy i urządzono tam kaplicę pw. Bł. Męczenników Sandomierskich wg projektu architekta wnętrz Andrzeja Grabowity z Kielc.