Słupia Nadbrzeżna – Św. Barbary

tel. (+48) 669 213 030

Niedziele i święta: 9:00; 11:00
Święta państwowo zniesione: 9:00
Dni powszednie: 18:00 lub 16:00 (zimą)

Proboszcz - Ks. mgr Wojciech Petryk

Leopoldów (2 km), Maksymów (2 km), Nowe (3 km), Słupia Nadbrzeżna, Sulejów (5 km), Tadeuszów (3 km), Wesołówka (3 km)

Św. Barbary (4 grudnia)
Matki Boskiej Częstochowskiej (26 sierpnia)

Parafia istniała już przed rokiem 1325. Pierwszy kościół p.w. św. Barbary był modrzewiowy. Drewniana świątynia nadwyrężona przez czas, została w początkach ubiegłego wieku rozebrana. Obecny kościół został zbudowany w 1842 r. przez ówczesnego dziedzica Słupi Nadbrzeżnej Alojzego Leszczyńskiego. Obiekt w stylu późnoklasycystycznym. 1 lipca 1842 roku został uroczyście poświęcony. W 1892 r. na 50-lecie istnienia kościoła dobudowano niewielką kruchtę. Kościół w Słupi Nadbrzeżnej jest skromną i niezbyt dużą bryłą zbudowaną na kształcie prostokąta. Urozmaica ją jedynie niewielka wieżyczka oraz fasada zachodnia zakończona trójkątnym szczytem. Prezbiterium ma sklepienie kolebkowe jest krótkie i węższe od prostokątnej nawy głównej. Dominantę wnętrza stanowią trzy ołtarze; główny i dwa boczne. Utrzymane są w stylu barokowym, podobnie jak i ambona. W kościele znajdują się kopia cudownego obrazu MB Częstochowskiej w nietypowych sukniach, późnobarokowy obraz św. Barbary w ołtarzu bocznym, epitafia oraz cykl malarski „Droga Krzyżowa” pędzla anonimowego twórcy z przełomu XVII i XVIII w. Kościół wewnątrz został odnowiony w 1959 roku. Parafia posiada akta parafialne od 1908 roku.