Stale – Św. Teresy z Avila

Gm. Grębów, pow. Tarnobrzeg, woj. podkarpackie
39-403 Tarnobrzeg, Stale 204

Niedziele i święta: 8:00; 9:30 (Żupawa); 11:00; 15:00 (Żupawa – Wielki Post, maj, październik); 18:00 lub 17:00 (zimą)
Święta państwowo zniesione: 8:00; 17:00
Dni powszednie: 16:30 lub 15:30 (zimą – Żupawa); 18:00 lub 17:00 (zimą)

Proboszcz - Ks. kan. dr Jerzy Bisztyga
Wikariusz - Ks. mgr Marek Tkacz (od 2016 r.)

Stale, Stale Siedlisko (3 km), Żupawa i Orliska (3 km)

Św. Teresy z Avila (15 października)

Żupawa, kaplica pw. Św. Maksymiliana Kolbe (3 km)

Miejscowość Stale do roku 1922 należała do parafii Miechocin. Od 1922 r. do parafii OO. Dominikanów w Tarnobrzegu. W roku 1929 bp Nowak utworzył nową parafię Stale. Wybudowania kościoła podjął się dziedzic Grębowa Seweryn Dolański wraz ze swą małżonką Teresą. W roku 1930 rozpoczęto budowę kościoła na Wilczym wzgórzu na skraju Stalów od strony Żupawy, ponieważ biskup postanowił do parafii Stale przyłączyć także Żupawę należącą do parafii Grębów. Projekt kościoła został opracowany prawdopodobnie (nie ma żadnej dokumentacji) przez arch. ze Lwowa. Budowa postępowała szybko i już 15 października 1930 r. bp A. Nowak poświęcił kamień węgielny. Został wybrany Patron kościoła św. Teresa z Awila. Administratorem zamianowany został ks. Leon Wilk wikariusz z Grębowa. Budowę plebanii sfinansował także Seweryn Dolański. Już w czerwcu 1931 r. ks. Wilk zamieszkał w nowo wybudowanej plebanii. W czasie frontu w 1944 r. uległ zniszczeniu dach kościoła. Po zakończeniu działań wojennych kościół został odrestaurowany. W dniu 3 sierpnia 1978 r. nastąpiło kolejne zniszczenie kościoła przez pożar. Od uderzenia pioruna zapaliła się wieża kościoła, spłonął dach i strop drewniany. Podczas gaszenia pożaru poważnie zostało zniszczone wnętrze kościoła. Na odpust 15 października 1981 r. kościół został na tyle odrestaurowany, że można było rozpocząć w nim odprawianie nabożeństw. Projekt malowania kościoła wykonała firma Pawła Nitko z Krakowa. Poświęcenia polichromii kościoła dokonał bp T. Błaszkiewicz 15 października 1985 roku. W ostatnich trzech latach zostały wykonane drzwi wejściowe, główne z drzewa dębowego, dębowe ławki, dwa stałe konfesjonały oraz posadzka z marmuru. Kościół wymaga jeszcze odnowienia elewacji zewnętrznej, podwójnych okien, schodów wejściowych oraz remontu dachu. W 1990 roku rozpoczęto także budowę kościoła w Żupawie. Została zbudowana tymczasowa kaplica z drzewa do odprawiania nabożeństw, a obok wznoszony jest kościół murowany. Dnia 29 września 1991 r. abp I. Tokarczuk poświęcił kamień węgielny. Obecnie kościół wraz z zapleczem pokryty jest blachą aluminiową, otynkowany wewnątrz i wstawione są stalowe okna. Projekt tego kościoła wykonał inż. Gorczyca z Rzeszowa, a wnętrze projektuje inż. Kulig z Krakowa. Na patrona kościoła został wybrany św. Maksymilian Kolbe. Parafia posiada akta parafialne od 1786 do 1904 r. i od 1950 roku.