Stalowa Wola – Matki Bożej Szkaplerznej

Święta państwowo zniesione: 6:30; 8:00; 9:30; 18:00
Dni powszednie: 7:00; 18:00

Proboszcz - Ks. kan. mgr Jan Folcik
Wikariusz - Ks. Marek Krypel (od 1994 r.)
Wikariusz - Ks. mgr lic. Michał Szawan (od 2016 r.)

Stalowa Wola (ulice): 3 Maja, Batorego, Bełżyńskiego, Braci Szumielewiczów, Broniewskiego, Dąbrowskiego, Grunwaldzka, Hubala, Jagiellońska, Konopnickiej, Kopernika, Kościuszki, Matejki, Mieszka I, Orkana, Polna, Poprzeczna, Reja, Rozwadowska, Rynek, Sandomierska, Sobieskiego, Szewska, Ks. Ściegiennego, Witosa, Zacisze, Zielona, Żurawia.
Miejscowości: Bąków (6 km), Brandwica (3,5 km), Chłopska Wola (8 km), Sochy (4 km), Karnaty (2 km)

Matki Bożej Szkaplerznej (16 lipca)

Sochy, kaplica pw. Matki Bożej Różańcowej (4 km)

Pierwsza wzmianka o parafii w Charzewicach pochodzi z roku 1301. Kontynuacją tej parafii od 1740 r. jest fara rozwadowska. Pierwszy kościół charzewski był p.w. św. Mikołaja, spłonął jednak podczas przemarszu wojk Karola Gustawa w 1656 r. Następną świątynię zbudował ówczesny proboszcz ks. Jakub Piasecki kanonik kamieniecki p.w. św. Jakuba Apostoła. Na przełomie XVII/XVIII w. dawny tytuł św. Mikołaja został przywrócony. Ten drugi kościół uległ pożarowi w 1736 r. Wówczas nową drewnianą świątynię wybudował ks. Józef Jakielski w 1740 r., z nakazu ówczesnego patrona księcia Jerzego Lubomirskiego na miejscu obecnego kościoła. W 1797 r. wyszedł dekret Józefa II nakazujący likwidację kościoła farnego w mieście i przeniesienie parafii do klasztoru OO. Kapucynów. Fakt ten dokonał się w połowie Adwentu następnego roku. Na podstawie tradycji związanych z obrazem Matki Bożej Szkaplerznej należy przypuszczać, że do klasztoru przeniesiono tylko inwentarz ruchomy. Około 1802 roku podczas ogromnego pożaru Rozwadowa spłonął kościół wraz z większością zabudowań. Zdołano jednak ocalić obrazy i figury ołtarzowe, które przeniesiono do klasztoru. Trudności współżycia parafii z konwentem OO. Kapucynów spowodowały potrzebę budowy samodzielnej świątyni parafialnej. Budowa jej odbywała się w latach 1898-1907 za proboszczów: ks. Jana Jakla i ks. Michała Dukieta. Ogromne zasługi dla tego przedsięwzięcia położył O. Hieronim Ryba OFMCap ówczesny wikariusz parafialny. Kościół ów zbudowano w stylu neogotyckim z czerwonej cegły wg planów skopiowanych z kościoła w Sękowej k. Gorlic projektu J. Wfrźde z Budapesztu. Parafia zajmowała kościół klasztorny od 1798-1907 r. W przeddzień poświęcenia nowej fary 16 sierpnia 1907 r. przeniesiono sprzęty i naczynia liturgiczne łącznie z obrazem Matki Bożej Szkaplerznej do nowej świątyni. W dniu 16 sierpnia 1907 r. w święto Matki Bożej Szkaplerznej dokonano poświęcenia kościoła, zaś w r. 1911 dnia 16 lipca świątynię uroczyście poświęcił biskup bł. Józef Sebastian Pelczar. Kościół znajduje się we wschodniej części rynku. Wieża kościoła o wysokości 51 m integralnie związana jest z korpusem kościoła, zbudowana na osi nawy głównej w dolnej części zawiera przedsionek kościoła. Witraże i posadzkę z kolorowych płytek terakoty wykonano wg projektu Adama Dobrzańskiego. Polichromię poświęcił bp S. Jakiel 16 października 1960 roku. W r. 1993 wymieniono pokrycie dachowe nad nawami bocznymi, zakrystią i skarbcem. Parafia posiada akta parafialne od roku 1785.