Szczeglice – Św. Jerzego

Gm. Bogoria, pow. Staszów, woj. świętokrzyskie
28-210 Bogoria, Szczeglice 28

Niedziele i święta: 9:00; 11:30; 14:00 (Kolonia Pęcławska)
Święta państwowo zniesione: 9:00; 16:00
Dni powszednie: 7:00

Proboszcz - Ks. kan. mgr Stanisław Wiktor
Wikariusz - Ks. Jacek Grdeń (od 2008 r.)

Domoradzice (3 km), Grzybów (0,5 km), Grzybów Kolonia (4 km), Łukawica (7 km), Pęcławice (5 km), Pęcławice Kolonia (4 km), Pęcławska Kolonia (4 km), Szczeglice, Wagnerówka (5 km), Wolica (3 km), Wysoki Duże (2 km), Wysoki Małe (4 km), Wysoki Średnie (3 km), Zagorzyce (1 km)

1935

Św. Jerzego (23 kwietnia)

Kolonia Pęcławska, kaplica pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (6 km)

Parafia została erygowana przed r. 1326. Z Monumentów Theinera wynika, że w 1326 roku plebanem w Szczeglicach był Olesław. Wydaje się, że pierwotnie wzniesiono kościół drewniany, a później niewielki murowany, który dziś stanowi prezbiterium. Około 1380 r. Jan Grot kantor krakowski rozbudował dotychczasową świątynię przez dodanie nawy. Kościół wzniesiono z kamienia wapiennego, wzmacniając jego konstrukcję przez skarpy boczne w tyle prezbiterium. Biskup T. Oborski z Krakowa uroczyście poświęcił kościół 22 lipca 1633 r. Pamiątkę tego wydarzenia stanowi płyta wmurowana w prezbiterium z napisem z roku 1638. Poważne przeobrażenie świątyni dokonało się w r. 1879. Miejscowy proboszcz ks. Feliks Brażewicz rozebrał fronton kościoła łącznie z wieżą, a z uzyskanego materiału przedłużył świątynię o dalsze 8 m. Wtedy nadano ostateczne kształty bryle kościoła. W kościele znajdują się trzy ołtarze. W niszy ołtarza głównego umieszczono krucyfiks, obok którego stoją dwie osoby. Na zasuwie znajduje się obraz św. Jerzego. W bocznym ołtarzu od strony północnej jest obraz Niepokalanego Poczęcia NMP, a na zasuwie obraz Matki Bożej Różańcowej. Od strony południowej ołtarz dedykowany Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, gdzie z boku stoją figury św. Mikołaja i Archanioła Rafała. Chór muzyczny urządzony przez ks. F. Brażewicza, wspiera się na dwóch słupach. Pasadzkę wykonano z piaskowca. Kościół malowany ostatnio wewnątrz w 1984 r., zaś tynki zewnętrzne położono w 1986 r. W 2000 roku w Pęcławicah odbudowano spaloną kapliczkę. Parafia posiada akta parafialne od 1745 r.