Szumsko – Św. Stanisława BiM

Gm. Raków, pow. Kielce, woj. świętokrzyskie
26-035 Raków, Szumsko 50

Niedziele i święta: 9:00; 11:30; 16:00 lub 15:15 (zimą)
Święta państwowo zniesione: 9:00; 11:30; 18:00 lub 16:00 (zimą)
Dni powszednie: 18:00 lub 16:00 (zimą)

Proboszcz - Ks. mgr Wiesław Stęchły
Emeryt - Ks. kan. Mieczysław Surus

Lipiny (2 km), Mocha (5 km), Radostów (2 km), Rakówka (7 km), Rembów (4 km), Szumsko, Szumsko Kolonia (1 km), Zalesie (3 km)

Św. Stanisława (8 maja)
Św. Antoniego (13 czerwca)

Parafia została erygowana przed rokiem 1326. Pierwotnie stał kościół drewniany, modrzewiowy. Obecny kościół wzniesiony został w 1637 r. z fundacji ks. Jerzego Rokickiego, kanonika łowickiego herbu Lubicz. Ks. kan. Jerzy Rokicki urodził się w Szumsku, tu był ochrzczony, po ukończeniu szkół odbył podróż do Węgier, Nieniec, Holandii, Francji i Włoch. Po powrocie do kraju przyjął święcenia kapłańskie i został proboszczem Szumska. Tu postawił kościół i wyposażył go. Kolatorami kościoła w Szumsku była szlachta herbu Oxa, a później rodziny Nałęcz-Sosnowskich i Jelskich. Kościół w Szumsku został zbudowany w stylu nadwiślańskiego gotyku. Za wielkim ołtarzem znajduje się zakrystia w kształcie półokrągłego korytarza. Od głównego wejścia po lewej stronie jest kaplica Niepokalanego Poczęcia NMP, a po prawej św. Antoniego. Kościół został uroczyście poświęcony przez bpa M. Oborskiego w 1678 r. W wielkim ołtarzu umieszczono obraz św. Stanisława B.M., przedstawiający wskrzeszenie Piotrowina. Obraz jest dziełem artysty Mireckiego. Świątynia poniosła znaczne szkody w czasie ostatniej wojny światowej, zwłaszcza w 1944 r. Ze zniszczeń wojennych podźwignął kościół ks. kan. I. Bilnicki. Gruntowną restaurację przeprowadzono w latach 1987-1992. Wybudowano nową wieżę na kościele, zmieniono przykrycie dachu na blachę ocynkowaną, mury świątyni otynkowano i wnętrze kościoła zostało wymalowane. Parafia posiada akta parafialne od 1712 r.