Tarnobrzeg – Chrystusa Króla

Święta państwowo zniesione: 7:00; 9:00; 16:30; 18:00
Dni powszednie: 7:00; 18:00

Proboszcz - Ks. kan. mgr Adam Marek
Wikariusz - Ks. mgr Dariusz Chowaniec (od 2015 r.)
Wikariusz - Ks. mgr Tomasz Kopeć (od 2017 r.)

Tarnobrzeg (ulice): 1 Maja, Armii Krajowej, Kochanowskiego, Kosmonautów, Mickiewicza, Moniuszki, Narutowicza, Niepodległości, Plac Tysiąclecia, Skalna Góra, Wianek, Waryńskiego

Uroczystość Chrystusa Króla

Parafia Chrystusa Króla erygowana została przez bp. Andrzeja Dzięgę 12 maja 2003 roku. Powstała w wyniku podzielenia parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – OO. Dominikanów. Na kościół i budynki parafialne adaptowano budynek pierwszej osiedlowej kotłowni oraz dawnego Młodzieżowego Domu Kultury, który był mocno zdewastowany. Budynek został przekazany OO. Dominikanom przez ówczesne władze miasta Tarnobrzeg, w zamian za przywłaszczone po wojnie tereny będące własnością klasztoru. Dominikanie natomiast przekazali go diecezji sandomierskiej w zamian za przekazane zakonowi ogrody przy kościele św. Jakuba w Sandomierzu. Nad remontem budynku i przystosowaniem go do celów religijnych czuwał ks. prał. Michał Józefczyk – proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu. Z dniem utworzenia parafii prace związane z dalszą adaptacją budynku oraz z rozbudową i organizacją parafii przejął mianowany pierwszy proboszcz parafii ks. Adam Marek. W chwili obecnej kościół jest rozbudowany oraz wewnątrz wykończony. W dniu 26 listopada 2006 r. parafia przeżyła pierwszą w swej historii Wizytację Kanoniczną, której przewodniczył bp Edward Frankowski. W grudniu 2006 roku dokonano aktu poświęcenia i intronizacji figurki Dzieciątka Jezus, która jest kopią cudownej figurki „Jezulatka” z Pragi. W Wigilię Uroczystości Chrystusa Króla w 2007 roku, ówczesny ordynariusz, Ks. bp Andrzej Dzięga dokonał poświęcenia drugiej dobudowanej nawy bocznej kościoła wraz z jej liturgicznym wyposażeniem: chrzcielnicą, obrazem Chrystusa Miłosiernego (wierną kopią Jezusa Miłosiernego z Łagiewnik) oraz podarowanym i przywiezionym z USA rzeźbionym krzyżem z Głową Chrystusa z Całunu Turyńskiego. Parafia posiada także relikwie św. Marii de Mattias. 23 listopada 2008 r. parafię nawiedziły relikwie św. Małgorzaty Marii Alacoque. 26 marca 2009 roku parafia przeżywała czas Nawiedzenia przez Matkę Bożą w Świętym Wizerunku Jasnogórskim. W Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata w 2009 roku dokonano renowacji Intronizacji Dzieciątka Jezus i dokonano poświęcenia wyremontowanej nawy bocznej. 24 maja 2011 r. Bp Krzysztof Nitkiewicz poświęcił zainstalowany w nawie bocznej obraz Matki Bożej Królowej Przenajdroższej Krwi. Obecnie trwają nadal prace związane z rozbudową budynku parafialnego, trwa zagospodarowanie terenu wokół świątyni oraz trwa budowa ogrodzenia.