Tarnobrzeg – Św. Barbary

Gm. Tarnobrzeg, pow. Tarnobrzeg, woj. podkarpackie
39-400 Tarnobrzeg, ul. Św. Barbary 26

Niedziele i święta: 6:00 (Adwent); 7:30; 9:30; 10:00 (kaplica); 11:00; 12:15; 18:00
Święta państwowo zniesione: 7:00; 9:00; 16:00; 18:00
Dni powszednie: 6:00 (Adwent); 7:00; 18:00

Proboszcz - Ks. prał. Stanisław Bar
Wikariusz - Ks. mgr Michał Majecki (od 2014 r.)
Wikariusz - Ks. mgr Piotr Wilk (od 2016 r.)
Wikariusz - Ks. mgr lic. Augustyn Łyko (od 2016 r.)
Emeryt - Ks. kan. mgr Franciszek Dziedzic

Tarnobrzeg (ulice): 11 Listopada, Borek, Broniewskiego, Dworcowa, Konopnickiej, Kopernika, Kurasia, Sarny, Sienkiewicza, Słoneczna, Sosnowa, Szopena, Szpitalna, Św. Barbary

Św. Barbary (4 grudnia)

Tarnobrzeg, kaplica w Domu Pomocy Społecznej pw. Św. Judy Tadeusza (1 km)

Rozwój związanego z kopalnictwem siarki miasta sprawił, że zaistniała potrzeba stworzenia jeszcze jednej tarnobrzeskiej parafii. Inicjatorem tego zamierzenia był Biskup Ignacy Tokarczuk, ówczesny Ordynariusz diecezji przemyskiej. Wyboru miejsca dokonał ks. Michał Józefczyk, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Pod jego kierunkiem postawiono drewnianą kaplicę, dokonano adaptacji budynku gospodarczego na potrzeby salki katechetycznej oraz doprowadzono do stanu surowego budowę Domu Parafialnego. 15 sierpnia 1987 r. Biskup Ignacy Tokarczuk poświęcił tymczasową kaplicę. Posługę duszpasterską pełnili kapłani z parafii MBNP prawie przez dwa lata. Dnia 21 czerwca1989 r. Biskup Ignacy Tokarczuk, erygował przy istniejącym ośrodku duszpasterskim nową parafię pod wezwaniem św. Barbary. Parafia została wydzielona z dotychczasowego terytorium parafii oo. Dominikanów. Proboszczem nowej parafii został ks. Stanisław Bar. Pod kierunkiem proboszcza została dokończona budowa Domu Parafialnego, który do czasu zakończenia budowy kościoła spełniał funkcję plebani oraz domu katechetycznego. Budowę nowego kościoła rozpoczęto w miesiąc po tym jak 3 maja 1990 r. Biskup Edward Białogłowski poświęcił plac i narzędzia budowlane. W uroczystość Patronki parafii – św. Barbary w dniu 4 grudnia 1991 r. Arcybiskup Ignacy Tokarczuk wmurował poświęcony przez Ojca Świętego kamień węgielny. W dniu 4 grudnia 1995 r. Biskup Wacław Świerzawski odprawił w niewykończonym jeszcze kościele pierwszą Mszę świętą, a 26 października 1996 r. Biskup Edward Frankowski dokonał poświęcenia i konsekracji nowej świątyni.