Tarnobrzeg – Wielowieś- Św. Gertrudy i Św. Michała Arch.

Gm. Tarnobrzeg, pow. Tarnobrzeg, woj. podkarpackie
39-400 Tarnobrzeg, ul. Piętaka 46

Niedziele i święta: 8:00; 10:30; 17:00 lub 16:00 (zimą)
Święta państwowo zniesione: 8:00; 10:30; 18:00 lub 17:00 (zimą)
Dni powszednie: 18:00 lub 17:00 (zimą)

Proboszcz - Ks. kan. dr Dariusz Woźniczka

Tarnobrzeg (ulice): Cicha, Górki, Grobla, Kopanina, Krańcowa, Lądowisko Jana Pawła II, Matki Kolumby Białeckiej, Nizinna, Nowa, Piaski, Przedmieście Koćmierzów, Piętaka, Odwet Jędrusie, Sobowska, Szklana, Strażacka, Warszawska, Wiosenna, Zagórze, Zaciszna

Św. Gertrudy (17 marca)
Św. Michała Archanioła (29 września)

Tarnobrzeg – Wielowieś, kaplica pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Klasztorze Sióstr Dominikanek (50 m)

Domy zakonne:
Zgromadzenie Sióstr Zakonu Św. Dominika w Polsce (Siostry Dominikanki)

Wielowieś – pierwotna nazwa łacińska Magnavilla, według Jana Długosza Wyelyawieś, to stara nadwiślańska osada, założona w XII wieku. Była fundacją rodu Mądrostków. Do czasu zbudowania kościoła należała prawdopodobnie do parafii grodzkiej w Sandomierzu. Już w 1215 r. została erygowana parafia i włączona do diecezji krakowskiej. Przez Wielowieś według tradycji przechodzili: św. Jacek, bł. Czesław, bł. Królowa Jadwiga. Od czasu zaborów Wielowieś należała do diecezji przemyskiej. W 1861 r. Matka Kolumba Róża Białecka założyła w Wielowsi Trzeci Zakon Polskich Sióstr Dominikanek Czynnych. Siostry prowadziły szkoły, opiekowały się chorymi, a w czasie epidemii cholery (1872) grzebały zmarłych. Kaplicę św. Gertrudy – patronki parafii, wybudował włościanin z Koćmierzowa, jako wotum wdzięczności za uwolnienie z niewoli tatarskiej. Do tej kaplicy dobudowywano kolejno drewniane kościoły, które uległy spaleniu. Obecny kościół zbudowano w 1884 r. staraniem ks. Władysława Ciechanowicza, a poświęcono w 1902 r. Rozbudowany został w 1934 r. Obok kościoła dzwonnica z końca XIX wieku. W kaplicy św. Gertrudy ołtarz uchodzi za „bardzo stary”. Stacje drogi krzyżowej z 1920 r. Od 1985 r. prowadzi się prace konserwacyjne i remontowe. Odnowiono otoczenie kościoła, kościół otynkowano, pomalowano dach. Wiele uwagi poświęcono modernizacji wnętrza kościoła. Parafia posiada akta parafialne od 1787 r.