Wierzchowiska – Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Gm. Modliborzyce, pow. Janów Lubelski, woj. lubelskie
23-310 Modliborzyce, Wierzchowiska II 161

Niedziele i święta: 8:00; 10:00; 11:00 (w kaplicy)
Święta państwowo zniesione: 8:00; 17:00
Dni powszednie: 7:00

Proboszcz - Ks. kan. Zbigniew Solarz
Wikariusz - Ks. mgr lic. Sławomir Machowski (od 2015 r.)

Antolin (4 km), Majdan Obleszcze (11 km), Pasieka (4 km), Wierzchowiska I (2 km), Wierzchowiska II (2 km), Węgliska (3 km)

Matki Bożej Nieustającej Pomocy (niedziela przed 24 czerwca)
Uroczystość Przemienienia Pańskiego (6 sierpnia)

Majdan Obleszcze, kaplica pw. Matki Bożej Częstochowskiej (12 km)

Parafia została erygowana z części parafii Modliborzyce 27 lipca 1922 r. przez biskupa L. Fulmana. Najpierw w Wierzchowiskach wybudowano drewnianą kaplicę. Wznieśli ją właściciele majątku Wierzchowiska Zofia i Gustaw Świdowie wg projektu inż. Juliana Dzierżyńskiego z Warszawy. Kilkakrotnie rozbudowywano ją, powiększając o zakrystię, pomieszczenia boczne, które stanowią przedłużenie frontu kaplicy. Właściciele majątku Świdowie darowali parafii 7,5 ha ziemi. W roku 1922 założono cmentarz grzebalny. Parafia obrała sobie za Patronkę Matkę Bożą Nieustającej Pomocy. W ołtarzu bocznym umieszczono obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, który w 1990 r. został przeniesiony do nowej świątyni. Na chórze znajdowały się organy fundacji Gustawa Świdy (6-głosowe) wykonane w 1927 r. przez P. Jagodzińskiego z Garbatki. We wrześniu 1990 r. zostały odrestaurowane i przeniesione do nowej świątyni. W 1929 r. wybudowano na kwadracie drewnianą dzwonnicę, w której znajdowały się cztery dzwony. W czasie II wojny światowej trzy dzwony zostały zabrane przez Niemców. Czwarty – największy – z narażeniem życia ukryli parafianie. W 1970 r. parafia zakupiła trzy brakujące dzwony w firmie Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Kościół drewniany za zgodą biskupa lubelskiego Bolesława Pylaka w 1981 r. został rozebrany. W 1980 r. powzięto decyzję budowy nowej świątyni. Zaczęto gromadzić materiał i poczyniono starania o pozwolenie na budowę. Przyjęto projekt inż. Radomira Sąsiadka architekta z Krakowa. Styl nowoczesny. Budowę rozpoczęto w 1986 r. Przy ogromnym staraniu parafian w stanie surowym ukończono budowę w 1990 r. 23 czerwca 1990 r. poświęcił świątynię bp Bolesław Pylak. Trwają prace przy urządzaniu placu przykościelnego i wykończeniu świątyni. W 2002 roku zakupiono ławki, drzwi wewnętrzne, obrazy, zainstalowano nagłośnienie. Na terenie parafii znajduje się kaplica dojazdowa w Majdanie Obleszcze. Budowę jej rozpoczęto w 1985 r., ukończono w 1987 r. Kaplica pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej. W 1990 r. w Majdanie Obleszcze poświęcono cmentarz grzebalny, a w 1992 r. zakupiono w Przemyślu trzy dzwony i zawieszono w nowo zbudowanej dzwonnicy. Parafia posiada akta parafialne od 1922 r.