Wojciechowice – Św. Wojciecha BiM

Gm. Wojciechowice, pow. Opatów, woj. świętokrzyskie
27-532 Wojciechowice 61

Niedziele i święta: 8:30; 10:00; 11:30
Święta państwowo zniesione: 8:30; 11:30; 18:00 lub 16:00 (zimą)
Dni powszednie: 7:00; 15:00

Proboszcz - Ks. Jerzy Figlewicz

Drygulec (3 km), Horochów, Kolonia Buszkowice, Kolonia Stodoły, Kunice, Koszyce (3 km), Ługi (3 km), Mierzanowice, Mikułowice (1 km), Podgajcze, Polesie Mikułowskie (4 km), Wojciechowice, Wojnowice (3 km)

Św. Wojciecha (23 kwietnia)
Matki Bożej Szkaplerznej (niedziela po 16 lipca)

Pierwotny kościół znajdował się na tym terenie już w r. 1326, obecny w stylu gotyckim zbudowany z kamienia w roku 1362 przez Wojsława herbu Wilczekosy, kanonika sandomierskiego, dziedzica sąsiednich Mikułowic. W pierwszej poł. XVII w. dobudowano kaplicę Matki Boskiej z fundacji Hermolausa Ligęzy, podskarbiego koronnego i jego żony Anny z Jakubowic. Kościół stanowi małe kwadratowe prezbiterium i szersza prostokątna nawa z kaplicą Matki Boskiej. Do kaplicy i prezbiterium przylega prostokątna, podpiwniczona przybudówka mieszcząca dwie zakrystie. Przy nawie od zachodu znajduje się nowa kruchta. W prezbiterium jest sklepienie krzyżowo-żebrowe ze zwornikiem z herbem Wilczekosy, w zakrystiach jest sklepienie kolebkowe. Kościół pokrywają strome dachy dwuspadowe, nieco obniżone, z trójkątnymi szczytami, w których są szczelinowe, ostrołukowe otwory, nad nawą późnobarokowa wieżyczka na sygnaturkę. Kaplica Matki Boskiej zbudowana na rzucie kwadratu, pod kaplicą znajduje się krypta z grobami fundatorów. Na ścianach prezbiterium polichromie pędzla Wojciecha Gersona z 1891 r. Ołtarze główny i dwa boczne pochodzą z pierwszej poł. w. XIX. W ołtarzu głównym umieszczone jest tabernakulum późnobarokowe oraz obraz św. Wojciecha, w lewym krucyfiks z XVIII w., w prawym – obrazy Matki Boskiej Różańcowej i św. Karola Boromeusza z pierwszej poł. XIX w. Ołtarz główny w kaplicy pochodzi z pierwszej poł. XVIII w. W kościele znajduje się barokowa kamienna chrzcielnica. Ławki i ambona są w stylu rokokowym. Kościół restaurowano wewnątrz w 1962 r., a z zewnątrz w 1987 r. Parafia posiada akta parafialne od 1809 r.