Nisko – Św. Jana Chrzciciela

woj. podkarpackie, pow. Nisko, gm. Nisko
37-400 Nisko, ul. Piaskowa 4d, tel. 15 841 48 51
e-mail: parafiajcnisko@onet.pl

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela erygowana została przez bpa I. Tokarczuka 22 czerwca 1984 r. Wydzielono ją z parafii pw. św. Józefa w Nisku. Przed wybudowaniem kościoła nabożeństwa odbywały się w kaplicy cmentarnej na os. Barce oraz w dawnej kaplicy dworskiej w dzielnicy Warchoły. Kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela powstał pod koniec XX w. (budowę rozpoczęto w 1991 r.). Projekt świątyni wykonał inż. Henryk Modrakowski z Rzeszowa. Pracami kierował ks. Henryk Krzyżanowski. Kościół był dekorowany i wyposażany do 2011 r. przez ks. Ryszarda Zbyrada (m.in. granitowa posadzka, elewacja kościoła, polichromia autorstwa M. Toborowicza z Krakowa). Uroczystego poświęcenia świątyni dokonał bp K. Nitkiewicz w 2011 r. Świątynia wzniesiona została z czerwonej cegły, jest dwupoziomowa, otynkowana, z zachowanymi ceglanymi detalami w formie pilastrów. Rzut kościoła stanowi nieregularny, aczkolwiek symetryczny wielokąt. Sprawia on, że bryła kościoła mieści w sobie zakrystię z zapleczem, a sama przestrzeń naw zwęża się, począwszy od ściany frontowej, aż do prezbiterium. Z dwuspadowego dachu wyzierają trzy pary dachowych okien w formie ostro zakończonych, romboidalnych, przeszklonych, nowoczesnych lunet. Zarówno ściana frontowa jak i tylna z otworem na sygnaturkę, są prostokątne i współgrają z prostopadłościenną, ściętą skosem dachu wieżą zwieńczoną smukłym krzyżem. Wydaje się, że są to nawiązania do wczesnego okresu modernizmu. Wewnątrz świątynia jest jasna i ciepła, a dekorację ściany ołtarzowej stanowi kompozycja polichromii, różnego koloru kamienia i metaloplastyki.

Msze święte:
– w niedziele i święta: 7.30, 11.00, 17.00
– w dni powszednie: 7.00, 18.00, zimą 17.00
– w święta państwowo zniesione: 7.00, 17.00.

Odpusty: Narodzenie św. Jana Chrzciciela (24 czerwca).

Kaplica dojazdowa

Barce – kaplica pod wezwaniem Wszystkich Świętych, położona na cmentarzu komunalnym – ok. 2 km od kościoła parafialnego. Wybudowana została w latach 19741978. W 2015 r. wykonano gruntowny remont. Jest to budowla niewielka, jednonawowa, nowoczesna, o nietypowej bryle. Ściana frontowa wysunięta nad niesymetrycznym wejściem tworzy swoiste zadaszenie. Jej przykryta blachą płaszczyzna jest przechylona w tył i ozdobiona dużym, również blaszanym krzyżem na froncie. Ponad nim znajduje się żelbetowe zwieńczenie frontonu w postaci trójdzielnej i płasko zakończonej konstrukcji, skrywającej w swych niszach trzy dzwony. Dach kaplicy od frontu opada ku prezbiterium, a jednocześnie łamie się po obu bokach. Trójkątne przestrzenie pod załamaniami dachu wypełniają duże okna z przecinających się skośnie żelbetowych prefabrykatów.
Msze święte:
– w niedziele i święta: 9.00.
Odpust: Wszystkich Świętych (1 listopada).

Do parafii należą: ulice Niska – Bajaka, Błonie, Borowa, Chabrowa, Czerniawy, Dąbka, Długa, Dolna, Głowackiego, Górna, Gruntowa, Konwaliowa, Krucza, Lasowiaków, Niecała, Nowa, Nowa Boczna, Okrężna, Partyzantów, Pętla, Piaskowa, Płk. Dąbka, Podleśna, Reymonta, Rzeczna, Rzeszowska, Rzemieślnicza, Świerkowa, Tulipanowa, Wąska, Wiejska, Wilcza, Zielona.

Ogólna liczba mieszkańców: 3108.

Kapłani pochodzący z parafii: J. Butryn, W. Kopeć, A. Iskra, P. Iskra.

Siostry zakonne pochodzące z parafii: E. R. Kasprzak, A. Haliniak.

Grupy parafialne: Domowy Kościół, Ruch Światło-Życie, Liturgiczna Służba Ołtarza.

Cmentarz: parafialny i komunalny, odległość od kościoła 2 km.

OBSADA PERSONALNA

Proboszcz - Ks. kan. mgr Ryszard Zbyrad
Wikariusz - Ks. mgr Franciszek Sidor (od 2019 r.)