Chwałowice – Wniebowzięcia NMP

CHWAŁOWICE

Parafia pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

woj. podkarpackie, pow. Stalowa Wola, gm. Radomyśl nad Sanem
37-455 Radomyśl nad Sanem, Chwałowice 149, tel. 15 845 37 43 www.chwalowice.parafialnastrona.pl,
e-mail: chwalowice@sandomierz.opoka.org.pl

Historia Chwałowic swoimi początkami sięga XV w., jednak parafia erygowana została dopiero w 1951 r. Wydzielono ją z parafii Pniów. Na początku parafia posiadała małą kaplicę pod wezwaniem św. Wojciecha, urządzoną w parterowym domu. Kościół parafialny budowano w dwóch etapach, przypadających na lata 1958-1960 i 1973-1974. Wstrzymanie prac było wynikiem szykan ze strony władz komunistycznych. Budową świątyni, której projekt opracował inż. Jerzy Nosek z Rzeszowa, kierował inż. Józef Zamorski. Nad całością czuwali proboszczowie: ks. Władysław Lorenc i ks. Michał Kozakiewicz. Uroczystego poświęcenia kościoła dokonał bp I. Tokarczuk 18 sierpnia 1974 r. Świątynia jest w stylu modernistycznym, czyli nowoczesnym. Jest to budowla ceglana, o prostej, ale szlachetnej architekturze, z zachowanymi cechami stylu, zwieńczona namiotem stromego dachu, nad prezbiterium dodano małą wieżyczkę. Fronton kościoła jest prosty i pozbawiony dekoracji. Po lewej jego stronie wznosi się niewielka i niska dzwonnica, połączona w jedno z bryłą kościoła. Jednorodne wnętrze, składające się z prostokątnej nawy i węższego prezbiterium, jest dobrze oświetlone dzięki dużym oknom z dekoracyjnych prefabrykatów. Na ścianie ołtarzowej znajdują się trzy duże, prostokątne witraże, wspólnie wyobrażające scenę wniebowzięcia MB.

– w niedziele i święta: 8.00, 11.00, 15.00
– w dni powszednie: 18.00, zimą 16.00
– w święta państwowo zniesione: 9.00 i 18.00.

Odpusty: św. Wojciecha (23 kwietnia), Wniebowzięcie NMP (15 sierpnia).

Do parafii należą: Chwałowice, Witkowice, Łążek Chwałowski, Popowice.

Kapłani pochodzący z parafii: K. Bartochowski CSMA. .

Siostry zakonne pochodzące z parafii: M. Olech VSM.

Grupy parafialne: Apostolstwo Dobrej Śmierci, koła żywego różańca, Legion Maryi, Liturgiczna Służba Ołtarza, Rodzina Serca Jezusowego, schola.

Cmentarz: parafialny, odległość od kościoła 500 m.

Proboszcz - Ks. kan. mgr Tadeusz Kopacz (od 2020 r.)
Emeryt - Ks. kan. Jan Jasiewicz (od 2020 r.)