19.3 C
wtorek, 14 maj, 2024

DEKRET

Nadanie herbu Diecezji Sandomierskiej

Krzyż Chrystusa jest znakiem naszego zbawienia – siłą potęgi Pana; Wiara tarczą Kościoła i każdego chrześcijanina, a Słowo Boże mieczem Ducha (por. Ef 6,10-20).

Herby, jakimi od wieków posługują się różne Kościoły lokalne, wyrażają powyższe prawdy przez znaki i barwy, określające tożsamość ukształtowaną przez tradycję historyczną oraz charakter pełnionej pod przewodem Chrystusa – Głowy zbawczej misji. Są pomocne w budowaniu jedności Ludu Bożego i narzędziem ewangelizacji.

Mając to na względzie, po zasięgnięciu opinii duchowieństwa i wiernych świeckich, w tym również znawców z dziedziny heraldyki, A.M.D.G. nadaję Diecezji Sandomierskiej herb, którym będzie się odtąd posługiwała:

W błękitnej tarczy herbowej z podstawy wyrastający klin w barwie czerwieni, zwieńczony krzyżem o podwójnych ramionach. Na tle czerwieni korona. Tarczę herbową zdobią skrzyżowane  ze sobą złoty krzyż procesyjny i pastorał, srebrna infuła ze złotym obszyciem z czerwoną opaską i pionowym pasem, zaopatrzona opadającymi z tyłu dwiema wstęgami, zakończonymi złotymi frędzlami, na dolnych częściach wstęg krzyże.  U dołu pod tarczą umieszczony w miejscu dewizy na wstędze napis: „Diecezja Sandomierska”.

Polecam jednocześnie Księdzu Wikariuszowi Generalnemu ogłoszenie niniejszego dekretu i osobiste dopilnowanie jego wykonania, począwszy od Kurii Diecezjalnej przez parafie i wszystkie instytucje kościelne, posługując się załączonym wzorem graficznym oraz opisem szczegółowym.

Sandomierz, 22 października 2018 r.

Biskup Sandomierski
+Krzysztof Nitkiewicz

Kanclerz
Ks. Roman Janiec

Opis szczegółowy Herbu Diecezji Sandomierskiej

Tarcza (średniowieczna forma),  pole górne niebieskie (forma tarczy i barwa zastosowana w odniesieniu do herbu Papieża Piusa VII powołującego diecezję w 1818 roku i herbu Jana Pawła II reorganizującego diecezję bullą „Totus Tuus Poloniae Populus”), u dołu wzgórze w formie klina w barwie czerwieni a na nim krzyż złoty, forma nawiązująca do relikwiarza (stauroteki), z sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego, a kolor czerwieni odnosi się do ofiary Męczenników sandomierskich.

Poniżej umieszczona jest korona złota (symbolizuje chwałę męczenników a jednocześnie królewski gród – stolicę diecezji. Jej forma zaczerpnięta jest z przedstawienia z malowideł w katedrze, nawiązuje też do historii związku ziemi i diecezji sandomierskiej z Krakowem).

Tarczę herbową zdobią skrzyżowane ze sobą złoty krzyż biskupi i pastorał, srebrna infuła ze złotym obszyciem z czerwonym pasem (nawiązuje do mitry Św. Stanisława Biskupa, męczennika, patrona diecezji), zaopatrzona opadającymi z tyłu dwiema wstęgami zakończonymi złotymi frędzlami, na dolnych częściach wstęg krzyże.

U dołu pod tarczą umieszczony w miejscu dewizy na wstędze napis: „Diecezja Sandomierska ”

NOWOŚCI