Dąbrówka – Św. Onufrego i Niepokalanego Serca NMP

Dni powszednie: 7:00

Proboszcz - Ks. Witold Czuba

Borki (4 km), Dąbrówka

Św. Onufrego (niedziela po 12 czerwca)

Parafia Dąbrówka do roku 1945 istniała jako parafia greko-katolicka. Opieką duchową otaczano osiedleńców unickich przybyłych ze Wschodu (Mołdawia, Wołoszczyzna), zamieszkałych w Dąbrówce i okolicznych wioskach od Pysznicy po Kurzynę, trudniących się początkowo wyrębem lasu, spławem drewna i jego obróbką. Dla nich wybudowano niewielki drewniany kościół w stylu cerkiewno-podkarpackim ok. r. 1764 (dzwon na sygnaturce z datą 1764). Mieszkańcy Dąbrówki wyznania rzymsko-katolickiego należeli do parafii Kurzyna. W czasie ostatniej wojny na skutek zamieszek na tle ukraińsko-polskim część mieszkańców wraz z ich duszpasterzem opuściła parafię, a pozostała część przeszła na wyzn. rzymsko-katolickie, gdy w 1945 r. utworzono wikariat-ekspozyturę z parafii Kurzyna. Zabytkowa cerkiewka o wym. dł. 22 m, szer. 10 m, i wys. 17 m, składa się z nawy głównej i prezbiterium oraz przybudówki. Z zewnątrz oszalowana, przykryta blachą ocynkowaną. Sygnaturka zakończona żelaznym krzyżem. Odrestaurowana w 1966 r. Obok cmentarz parafialny o pow. 1,5 ha. Całość ogrodzona drewnianym płotem na ceglanych słupkach. W bramie ceglana dzwonnica z czterema dzwonami. Polichromia wnętrza wykonana w stylu cerkiewnym z datą 1883 r., odnowiona. Trzy ołtarze barokowe. Główny ze stałym obrazem Przemienienia Pańskiego i wysuwane obrazy św. Onufrego oraz Serca Matki Bożej. Boczny prawy ołtarz z łaskami słynącym obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Lewy Ołtarz z obrazem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Na ścianach i suficie również obrazy olejne: św. Józefa, Narodzenie Pańskie, Pokłon Pasterzy, Chrzest Pana Jezusa, św. Piotr, św. Michał, św. Paweł. Na suficie: Sąd Ostateczny, Wniebowzięcie Matki Bożej. Ambona drewniana z rzeźbionymi postaciami czterech Ewangelistów z ich symbolami. Chór na całej szerokości nawy podparty dwoma filarami. Parafia posiada akta parafialne od 1784 r.