Gawłuszowice – Św. Wojciech BiM

woj. podkarpackie, pow. Mielec, gm. Gawłuszowice
39-307 Gawłuszowice, Gawłuszowice 2, tel. 17 774 41 17, kom. 500 79 49 39
www.parafiagawluszowice.pl, e-mail: parafiagawluszowice@o2.pl

Pierwszy kościół parafialny w Gawłuszowicach został ufundowany przez Krystyna z Obichowa w 1215 r. (jest to jednocześnie najstarsza wzmianka o tej miejscowości). Według najstarszych źródeł wznosił się przy ujściu rzeki Wisłoki do Wisły. Uposażenie parafii pomnożył w 1447 r. kard. Z. Oleśnicki. O drugiej gawłuszowickiej świątyni mówi się jako o „kościółku”, który stał nad Wisłoką. Ufundowany został przez braci Maksymiliana Hieronima i Michała Sieciecha Ossolińskich, a konsekrowany w 1534 lub 1537 r. przez bp D. Małachowskiego, sufragana krakowskiego. Jednak kościół ten, prawdopodobnie tak jak i poprzedni, często zalewany był przez wylewy Wisłoki, a w 1685 został ostatecznie zabrany przez wody tej rzeki. Z parafii Gawłuszowice wydzielono parafie: Padew (koniec XIV w.), Borowa (1403) i Borki Nizińskie (1951). Modrzewiowy kościół parafialny pw. św. Wojciecha wznieśli w 1677 r., z fundacji Maksymiliana i Sieciecha Ossolińskich, majstrzy Stanisław Karkutowicz i Stanisław Proskowicz. Kościół konsekrowano w 1685 r. Świątynię kilkakrotnie poddawano renowacji. W czasie jednej z nich, w 1908 r., dobudowano kruchty. Pod względem konstrukcyjnym świątynia nawiązuje do tradycji gotyckich. Od pozostałych kościołów drewnianych diecezji sandomierskiej odróżniają ją tzw. „soboty”. Gruntowny remont kościoła został przeprowadzony w latach 1967-1970. Prace renowacyjne trwają również obecnie. Gawłuszowicka świątynia zaliczana jest do największych drewnianych kościołów w Polsce. Kościół jest drewniany, o konstrukcji zrębowej, z zamkniętym trójbocznie prezbiterium i przylegającą do niego zakrystią, otoczony otwartymi „sobotami” z wiszorami wspartymi na profilowanych słupach. Budynek posiada kruchtę południową i zachodnią, dobudowaną w 1871 r. Wysoki dach jednokalenicowy pokryty jest gontem. Wieżyczka na sygnaturkę zwieńczona została blaszanym, barokowym hełmem z latarnią. Wnętrze jest jednonawowe, ze stropem płaskim, zostało ozdobione XX-wieczną polichromią figuralno-ornamentalną autorstwa Vlastimila Hoffmana. W oknach umieszczono witraże wykonane w latach 70-tych XX w. Węższe prezbiterium oddzielone jest od nawy belką tęczową z barokowym krucyfiksem. Na belce wyryto datę budowy kościoła (1677) i nazwiska majstrów budowniczych. Barokowy chór muzyczny o parapecie wybrzuszonym w części środkowej wsparty jest na sześciu słupach. Wyposażenie kościoła stanowią późnobarokowe ołtarze, ambona i dwie kropielnice z II poł. XVIII w. oraz barokowa chrzcielnica drewniana w kształcie kielicha, z przykrywą zwieńczoną rzeźbioną sceną chrztu Chrystusa w Jordanie. Stacje drogi krzyżowej wykonano w II poł. XX w.

– w niedziele i święta: 7.00, 9.00, 11.00, 16.00
– w dni powszednie: 7.00, 17.30, zimą 17.00
– w święta państwowo zniesione: 7.00, 19.00, 17.30, zimą 17.00.

Odpusty: św. Wojciecha (23 kwietnia).

Kaplica i kościół dojazdowy

Brzyście – kaplica pod wezwaniem MB Częstochowskiej, położona 4,5 km od kościoła parafialnego. Zbudowana została w 1984 r. Inwestycję prowadził ks. Tadeusz Rodak. Kaplica jest modernistyczną budowlą na planie sześciokąta. Dach wieńczy geometryczna, blaszana konstrukcja z krzyżem. Na frontonie znajduje się strzelista żelbetowa rama, pełniąca rolę dzwonnicy, w kształcie litery M – monogramu Maryi, Patronki Kaplicy.
– w niedziele i święta: 8.00
– święta państwowo zniesione i I piątki: 18.00.
Odpust: MB Częstochowskiej (26 sierpnia).

Rożniaty – kościół pod wezwaniem św. Józefa, położony 6 km od świątyni parafialnej. Zbudowany został w 1989 r. Pracami kierował ks. Tadeusz Rodak. Kościół filialny jest budowlą nowoczesną, utrzymaną jednak w stylu tradycyjnym. Fronton ozdabia kwadratowa wieża, zaś szczyt dachu wieńczy sygnaturka. Ściany nawy i wieży poprzecinane są długimi i wąskimi oknami lub wnękami, które sprawiają, że bryła nabiera lekkości i nie jest monotonna. Nad wejściem znajduje się wizerunek Chrystusa Miłosiernego.
– w niedziele i święta: 10.15
– święta państwowo zniesione i I piątki: 18.00.
Odpust: św. Józefa (19 marca)

Do parafii należą: Brzyście, Gawłuszowice, Kliszów, Krzemienica, Ostrówek, Rożniaty, Wola Zdakowska.

Kapłani pochodzący z parafii: K. Latawiec, J. Ciejka, R. Serafin, B. Załucki, J. Rabiniak, W. Garbuliński, D. Stala.

Siostry zakonne pochodzące z parafii: R. Krakowiak, C. Serafian, A. Ciejka, s. Latawiec.

Grupy parafialne: Apostolstwo Dobrej Śmierci, Koło Przyjaciół Radia Maryja i Telewizji Trwam, Legion Maryi, Liturgiczna Służba Ołtarza, Ruch Światło-Życie.

Cmentarz: parafialny, odległość od kościoła 300 m.

Proboszcz - Ks. mgr lic. Adam Pikula (od 2023 r.)
Wikariusz - Ks. mgr Mariusz Wieleba (od 2021 r.)