Kunów – Św. Władysława

Niedziele i święta: 7:00; 8:30; 10:00; 11:30; 16:30
Święta państwowo zniesione: 7:00; 8:30; 10:00; 11:30; 16:30
Dni powszednie: 17:30; 18:00; 18:30

Proboszcz - Ks. Jerzy Ejchler (od 2017 r.)
Wikariusz - Ks. mgr Damian Zieliński (od 2015 r.)
Wikariusz - Ks. mgr Damian Dziuba (od 2016 r.)

Kunów (ulice): Błonie, Chocimowska, Ciasna, Fabryczna, Grabowiecka, Górna, Kaznodziejska, Kolejowa, Kościelna, Krzywa, Langiewicza, Laski, Łączna, Łąkowa, Małachowska, Mickiewicza, Moniuszki, Ogrodowa, Opatowska, Osiedle Dziewulskiego, Ostrowiecka, Partyzantów, Plac Wolności, Podgórze, Prosta, Różana, Rudzka, Słowackiego, Spadzista, Starachowicka, Staszica, Strumyk, Szkolna, Warszawska.
Wioski: Bór Kunowski (10 km), Bukowie (3 km), Chocimów (3 km), Małe Jodło, Piaski Kolonia (2 km), Prawęcin (3 km), Udziców (1,5 km)

Św. Władysława (27 czerwca)

Bór Kunowski, pw. św. Jana Chrzciciela (11 km). Istnieje od 1995 roku. Msze święte: w niedziele i święta 11.30; a w pierwszy piątek miesiąca o 16.00. Odpust 24 czerwca.

Parafię w Kunowie erygowano w 1281 r. Pierwotny kościół był drewniany, miał trzy ołtarze: główny z kamienia, a dwa boczne z drzewa. Był pod wezwaniem św. Władysława. Rozebrano go dopiero w 1625 r. Rozpoczęto wówczas budowę nowego kościoła. W tymże roku 1625 zbudowano nawę główną, a w dwanaście lat później nawy boczne. Zbudowany został z kamienia. Budowniczym, który własnym sumptem wystawił tę świątynię, był ks. Szymon Koch proboszcz kunowski. Uroczyście poświęcił kościół bp Zygmunt Czyżowski 8 października 1656 r. Jest to świątynia trójnawowa, nawa główna jest znacznie wyższa od naw bocznych. Prezbiterium długie i szerokie jest zamknięte w kształcie półkola. Jest to więc budowla prosta, bez ciekawszych akcentów architektonicznych. W miejsce ołtarzy drewnianych, zbudowanych jeszcze przez ks. Szymona Kocha, postawiono w 1850 r. ołtarze z kamienia kunowskiego. Miłe wrażenie robi ołtarz główny: cztery kolumny w stylu jońskim podtrzymują gzymsowania górne, pośrodku zaś umieszczono duży obraz przedstawoający Chrystusa na krzyżu pod którym stoi Matka Bolesna i św. Jan Ewangelista. Fundatorem tego obrazu był ks. Szymon Koch, co potwierdza umieszczony w rogu herb Nałęcz, data oraz ligatura imienia, nazwiska i tytułów fundatora. Nadto znajdują się w świątyni ołtarze boczne: Matki Bożej Bolesnej z 1850 r., Przemienienia Pańskiego z tegoż okresu, Matki Bożej Różańcowej, św. Anny Samotrzeciej ofiarowany przez Bractwo Różańcowe, św. Władysława – patrona parafii ofiarowany przez sołtysa z Bukowia Różalskiego i wreszcie ołtarz św. Jana Nepomucena ofiarowany przez dziedziców Chocimowa – Popielów. Ambona i chrzcielnica pochodzą z fundacji ks. Szymona Kocha. W rogu cmentarza kościelnego stoi okazała dzwonnica zbudowana staraniem ks. Władysława Fudalewskiego. Wykonano ją według projektu artysty malarza Gersona. Zbudowano ją z kamienia kunowskiego w 1896 r. W murze okalającym cmentarz kościelny od strony północnej umieszczono stacje Drogi Krzyżowej w liczbie czternastu, z których ostatnia umieszczona została na zewnętrznej stronie prezbiterium. Wykonane zostały w firmie Szpetkowskiego w Warszawie w 1896 r. Inicjatorem tego dzieła był ks. Władysław Fudalewski. Kompleksowe odnowienie świątyni miało miejsce w latach 1982-1992. Parafia posiada akta parafialne od 1592 r.