Miłków – Niepokalanego Serca Maryi

Dni powszednie: 17:00

Proboszcz - Ks. Wojciech Szpara

Miłków, Rżuchów (bez czterech numerów), trzy numery Obręcznej

Niepokalanego Serca Maryi (sobota po oktawie Bożego Ciała)

13 listopada 1956 roku w Miłkowie została odprawiona pierwsza Msza święta w kaplicy powstałej staraniem proboszcza parafii Szewna ks. Marcina Popiela z pomocą właścicieli dworu państwa Chrząszczewskich. Kaplica poświęcona Niepokalanemu Sercu Maryi i świętemu Józefowi powstała w dawnym dworze miłkowskim znajdującym się na obecnej ulicy Szkolnej w Miłkowie. Msze święte w tym miejscu odprawiano do 1995 roku czyli czasu wybudowania kościoła w Miłkowie.

31 sierpnia 1991 roku ksiądz biskup Edward Materski erygował parafię pod wezwaniem Niepokalanego Serca Maryi w Miłkowie w jej skład weszły miejscowości Miłków i Jędrzejów z parafii Szewna oraz Rżuchów z parafii Wszechświęte. W Jędrzejowie znajdowała się kaplica dojazdowa i Ośrodek Pomocy Rodzinie.

25 września 1992 roku pani Marianna Lasota dokonała darowizny działki przy obecnej ulicy Ostrowieckiej w Miłkowie pod budowę kościoła. 11 lipca 1993 roku ksiądz biskup Marian Zimałek poświęcił i wmurował kamień węgielny. Pracami budowlanymi i scalaniem wspólnoty parafialnej kierował pierwszy proboszcz miłkowski ksiądz Andrzej Bąk. W 1995 roku ksiądz biskup Wacław Świerzawski dokonał konsekracji kościoła parafialnego.

Od 1996 roku proboszczem parafii został ksiądz Stanisław Gaweł, który kontynuował prace duszpasterskie, budowlane i wykończeniowe. W świątyni między innymi zainstalowane zostały witraże, również jego staraniem wybudowano w 2002 roku kaplicę przedpogrzebową na placu kościelnym.

W 2007 roku ksiądz biskup Andrzej Dzięga mianował księdza Jana Ziętarskiego Rektorem kaplicy p.w. Świętego Franciszka w Jędrzejowie i opiekunem Ośrodka Wsparcia Rodziny przy kaplicy w Jędrzejowie, a ksiądz biskup Krzysztof Nitkiewicz w 2010 roku oddzielił sołectwo Jędrzejów od parafii Miłków tworząc samodzielny rektorat terytorialny p.w. świętego Franciszka w Jędrzejowie, mianując rektorem księdza Andrzeja Chuchnowskiego.

Od 1 lipca 2013 roku proboszczem parafii Miłków jest ksiądz Wojciech Szpara.