Miłków – Niepokalanego Serca Maryi

Parafia pod wezwaniem Niepokalanego Serca Maryi

woj. świętokrzyskie, pow. Ostrowiec Św., gm. Bodzechów
27-400 Ostrowiec Św., Miłków, ul. Ostrowiecka 162, tel. 41 265 14 45

Historia Miłkowa sięga początków XIX w. Od chwili powstania należał on do parafii Szewna. Początki ośrodka duszpasterskiego w Miłkowie związane są z osobą proboszcza tej parafii ks. Marcina Popiela. W połowie lat 50-tych XX w. duchowny ten z pomocą właścicieli miejscowego dworu Chrząszczewskich urządził kaplicę pw. Niepokalanego Serca Maryi i św. Józefa. Została ona zlokalizowana w dawnym dworze miłkowskim. Pierwsza Msza święta w tej kaplicy miała miejsce 13 listopada 1956 r. Nabożeństwa odbywały się tam do 1995 r. Parafia Miłków erygowana została przez bpa E. Mater skiego 31 sierpnia 1991 r. W jej skład weszły miejscowości z dotychczasowych parafii Szewna (Miłków, Jędrzejów) oraz Wszechświęte (Rżuchów). Pierwszym proboszczem tej placówki został ks. Andrzej Bąk. W 2010 r. bp K. Nitkiewicz oddzielił od parafii Miłków sołectwo Jędrzejów, tworząc tam samodzielny rektorat terytorialny pw. św. Franciszka. Kościół parafialny pw. Niepokalanego Serca Maryi zbudowany został w latach 1993-1995 wg projektu arch. Wojciecha Słabonia. Świątynia stanęła na placu darowanym przez Mariannę Lasotę. Kamień węgielny poświęcił i wmurował bp M. Zimałek 11 lipca 1993 r. Nad całością prac budowlanych czuwał ks. Andrzej Bąk. Uroczystego poświęcenia kościoła dokonał bp W. Świerzawski w 1995 r. Od 1996 r. pracami dekoracyjno-wykończeniowymi kierował nowy proboszcz ks. Stanisław Gaweł. Świątynia jest budowlą współczesną, o tradycyjnym wyglądzie. Bryłę kościoła stanowi prostokątna nawa pod dwuspadowym dachem, z trójkami półkoliście zamkniętych okien przechodzących od ścian w lunetki dachu. Niższe i węższe prezbiterium zamknięte jest półkoliście. Przybudówka zakrystii łączy budynek kościelny z plebanią. Po lewej stronie prostego frontonu wznosi się kwadratowa wieża z otwartą arkadą i balustradką, nakryta ostrosłupowym, wielobocznym dachem zwieńczonym krzyżem.

– w niedziele i święta: 8.00, 10.00, 12.00
– w dni powszednie: 17.00
– w święta państwowo zniesione: 10.00, 17.00.

Odpusty: Niepokalanego Serca Maryi (sobota po oktawie Bożego Ciała).

Do parafii należą: Miłków, Rżuchów (część), Obręczna (część).

Kapłani pochodzący z parafii: K. Buczak.

Siostry zakonne pochodzące z parafii: M. Pronobis.

Grupy parafialne: koło żywego różańca, Koło Przyjaciół WSD, Liturgiczna Służba Ołtarza, schola.

Cmentarz: parafialny w Szewnej, odległość od kościoła 3,5 km.

Proboszcz - Ks. mgr Krzysztof Bartkiewicz (od 2018 r.)