Modliborzyce – Św. Benedykta

Parafia pod wezwaniem św. Benedykta

woj. świętokrzyskie, pow. Opatów, gm. Baćkowice
27-552 Baćkowice, Modliborzyce 97, tel. 15 868 16 94

Wieś Modliborzyce co najmniej od XIV w. należała do Klasztoru Benedyktynów na Świętym Krzyżu. Nie wiadomo jednak, czy stanowiła jego pierwotne uposażenie z XII w. Być może pierwotnie Modliborzyce były posiadłością miejscowego rycerstwa. Można też przypuszczać, iż to okoliczne ziemiaństwo było fundatorami kościoła i parafii. Z całą pewnością parafia Modliborzyce istniała jednak przed 1326 r., bowiem znajduje się w spisach odprowadzających świętopietrze z parafii tego okresu. Pierwotna świątynia przetrwała do połowy XV w., kiedy nie nadawała się już do sprawowania czynności religijnych. W 1444 r. nowy, murowany kościół pw. św. Benedykta wybudował magister Bartłomiej z Opatowa. Został on rozbudowany pod koniec XIX w. przez ks. Mariana Kotowskiego, ale całkowicie spłonął podczas działań wojennych jesienią 1944 r. Kościół parafialny pw. św. Benedykta, zniszczony w czasie II wojny światowej, został odbudowany w latach 1949-1955. Pracami kierował ks. Zygmunt Wroński. Uroczyste poświęcenie odbudowanej świątyni miało miejsce w 1960 r. Kolejne prace nad dekoracją kościoła prowadzili ks. Władysław Rączkiewicz i ks. Roman Uraziński (m.in. malowanie wnętrza). W 1993 r. budynek został odnowiony z zewnątrz. Kościół jest budowlą orientowaną, gotycką, z eklektycznymi przekształceniami. Jego prezbiterium jest w zrębie gotyckie, oszkarpowane, zamknięte wielobocznie, z ostrołukowymi otworami okiennymi. Od północy przylega do niego zakrystia. Nawa jest szersza od prezbiterium, w części wschodniej z zachowanymi pierwotnymi fragmentami murów, nakryta nowymi sklepieniami. W kruchcie od północy znajduje się gotycki, kamienny, ostrołukowy portal. Od zewnątrz, we wschodniej ścianie prezbiterium, w ostrołukowej wnęce, umieszczono rzeźbę Chrystusa Frasobliwego. We wschodnią ścianę wieży północnej kościoła wmurowana jest renesansowa płyta nagrobna Stanisława Witosławskiego.

– w niedziele i święta: 8.30, 10.00, 12.00
– w dni powszednie: 17.00
– w święta państwowo zniesione: 8.30, 10.00, 12.00.

Odpusty: św. Benedykta (21 marca), św. Tekli (23 września).

Do parafii należą: Modliborzyce, Piskrzyn, Gołoszyce, Rudniki, Oziębłów.

Grupy parafialne: Akcja Katolicka, chór parafialny, koła żywego różańca, Koło Przyjaciół WSD, Liturgiczna Służba Ołtarza.

Cmentarz: parafialny, odległość od kościoła 120 m.

Proboszcz - Ks. mgr lic. Marek Drwiła (od 2022r.)