Modliborzyce – Św. Stanisława BiM

Parafia pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika

woj. lubelskie, pow. Janów Lubelski, gm. Modliborzyce
23-310 Modliborzyce, ul. Armii Krajowej 11, tel. 536 025 063

Historia parafii Modliborzyce związana jest z pobliską wsią Słupie, gdzie od 1412 r. istniał modrzewiowy kościół pw. Wniebowzięcia NMP (później św. Marii Magdaleny). Ufundowany mógł być przez Jana Dłutto. Świątynia ta została rozebrana w 1872 r. (3 maja 2011 r. ustawiono w tym miejscu krzyż dla upamiętnienia pierwszej świątyni na tym terenie). W latach 20-tych XVII w. wieś Słupie nabył Stanisław Wioteski, chorąży beski. 27 lutego 1631 r. uzyskał on od króla Zygmunta III Wazy przywilej lokacyjny na założenie na gruntach Słupi miasta prywatnego Modliborzyce. Trzy lata później powstała na rynku tegoż miasta tymczasowa świątynia, natomiast w latach 1645-1664 wybudowano obecny kościół pw. św. Stanisława BM. W 1664 r. przeniesiono siedzibę parafii ze Słupia do Modliborzyc. Z terenu parafii Modliborzyce pochodzili bp Wincenty à Paulo Pieńkowski (ordynariusz lubelski) oraz bp Józef Drzazga (ordynariusz olsztyński). Kościół parafialny pw. św. Stanisława BM zbudowany został w latach 16451664 z fundacji Stanisława Wioteskiego. Uroczystego poświęcenia świątyni dokonał bp M. Oborski w 1668 r. Restauracje kościoła miały miejsce w 1780, 1814 i 1841 r. (dwie ostatnie po pożarach). Gruntowny remont przeprowadzony był również w latach 1883-1884 oraz 1955-1974 (nowe sklepienie, tynki, sztukateria, postawiono nową zakrystię i przebudowano fronton). W ostatnich latach przeprowadzono prace konserwacyjne, m.in. ołtarza głównego i dwóch ołtarzy bocznych. Murowana świątynia została zbudowana w stylu barokowym, przebudowana w XIX i w II poł. XX w. Założona jest na planie krzyża, z ramionami zakończonymi elewacją zwieńczoną szczytami barokowymi, kryta blaszanym dachem siodłowym z barokową sygnaturką na przecięciu nawy z transeptem. Prezbiterium jest zamknięte trójbocznie, z przybudowanymi symetrycznie zakrystiami. Wnętrze jest jednonawowe, sklepienie ozdobiono sztukaterią, posiada konstrukcję żelbetonową. Na ścianach znajdują się malowidła. Wyposażenie kościoła stanowią barokowe ołtarze i klasycystyczna ambona. Świątynia posiada podpiwniczenie, gdzie chowano kolatorów, m.in. Stanisława Wioteskiego.

– w niedziele i święta: 7.30, 10.30, 12.00, 17.00
– w dni powszednie: 7.00, 18.00, zimą 17.00
– w święta państwowo zniesione: 7.00, 18.00, zimą 17.00

Odpusty: św. Stanisława BM (8 maja), Matki Bożej Różańcowej (I lub II niedziela października).

Kaplice dojazdowe

Wojciechów – kaplica pod wezwaniem Nawiedzenia Matki Bożej, położona ok. 13 km od kościoła parafialnego. Zbudowana została w latach 1981-1982 pod kierunkiem ks. Leona Kuśmierczyka. Kaplica stanowi powtarzany w kilku miejscach przykład wiejskiego kościółka, wybudowanego w stylu nowoczesnym, lecz utrzymanego w formie tradycyjnej. Trójdzielny fronton wspiera się na trzech łukowatych arkadach, ponad którymi znajdują się trzy półkoliste okna oraz trzy niezależne od siebie trójkątne szczyty, z których środkowy wznosi się wyżej ponad dwa boczne. Na dachu nawy, umieszczona jest sygnaturka z baniastym hełmem i latarnią.
– w niedziele i święta: 9.30.
Odpust: Nawiedzenie MB (31 maja).

Wolica – kaplica pod wezwaniem Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, położona ok 4 km od kościoła parafialnego. Wybudowana została w latach 1986-1989 pod kierunkiem ks. Tadeusza Nowaka. Jest to budynek ceglany, w stylu nowoczesnym, jednonawowy, kryty dwuspadowym dachem. Od frontu wznosi się wieża na planie trójkąta, wierzchołkiem wysunięta ku przodowi. Jej konstrukcję zdają się wspierać dwa białe, żelbetowe krzyże: na większym, umieszczonym centralnie przed wejściem głównym, zdaje się wspierać cała konstrukcja wieży. Drugi, mniejszy, umieszczony jest w połowie wysokości budowli.
– w niedziele i święta: 9.15.
Odpust: MB Wspomożycielki Wiernych (24 maja)

Do parafii należą: Bilsko, Ciechocin, Dąbie, Kalenne, Majdan Modliborski, Modliborzyce, Michałówka, Słupie, Wojciechów, Wojciechów Kolonia, Wolica Pierwsza, Wolica Druga, Zamek Kolonia.

Kapłani pochodzący z parafii: F. Kliza, M. Łukasik, S. Tylus, E. Łagód, H. Gąska, T. Pawlas, M. Serwatka, P. Stasiak, P. Wąsek, W. Ciupak, Ł. Popiak, D. Sajdak, K. Kozieł.

Grupy parafialne: Duchowa Adopcja, Dziecięce Dzieło Rozkrzewiania Wiary, koła żywego różańca, Koło Przyjaciół Radia Maryja i Telewizji Trwam, Koło Przyjaciół WSD, KSM, Legion Maryi, Liturgiczna Służba Ołtarza, Parafialny Zespół Caritas, schola.

Cmentarz: parafialny, odległość od kościoła 400 m.

Proboszcz - Ks. mgr Marcin Chłopek (od 2020 r.)
Wikariusz - Ks. mgr Mariusz Gorczyca (od 2023 r.)