Mychów – Św. Barbary

woj. świętokrzyskie, pow. Ostrowiec Św., gm. Bodzechów
27-400 Ostrowiec Świętokrzyski, Mychów 52
tel. 41 265 46 17, kom. 723 630 319

Początki wsi Mychów nie są dokładnie znane. Prawdopodobnie istniała ona już w XIII w. Według tradycji pierwszy kościół powstał w tym miejscu w I poł. tegoż wieku z fundacji biskupa krakowskiego Wisława z Kościelca. Jego konsekracja miała mieć miejsce w 1230 r. Wiadomym jest, iż parafia Mychów ze świątynią pw. św. Katarzyny istniała przed 1326 r., płacąc już wówczas świętopietrze. Kościół ten był budynkiem drewnianym, posiadającym zakrystię, kaplicę i boczną kruchtę. W poł. XVIII chylił się ku upadkowi, stąd podjęto decyzję u budowie nowej świątyni. W latach 1966-1996 parafię Mychów prowadzili kapłani ze Zgromadzenia Serca Pana Jezusa (Księża Sercanie). Od zakończenia tego okresu posługują w niej duchowni diecezji sandomierskiej. Kościół parafialny pw. św. Barbary wzniesiono w 1772 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Smagłowskiego i dzięki funduszom dziedziczki Mychowa Zofii Bidzińskiej. Uroczyście poświęcony został przez bpa W. Boxę Radoszewskiego 24 sierpnia 1788 r. W 1921 r. świątynia uległa pożarowi. Jej restaurację przeprowadzono w latach 1922-1923, po czym straciła ona swój barokowy charakter. Gruntowny remont kościoła miał miejsce również w ostatnich latach. Świątynia jest murowana i otynkowana, o cechach barokowych. Składa się z nawy, prostokątnego prezbiterium z przybudowaną, sklepioną zakrystią oraz z dwóch symetrycznie rozmieszczonych kaplic, nadających kościołowi plan krzyża. Po stronie północnej jest kaplica św. Antoniego, a od południa MB Niepokalanie Poczętej. Od zachodu stoją dwie piętrowe wieże nakryte namiotowymi dachami i zwieńczone ośmiobocznymi latarenkami. Pod kaplicą, od strony południowej, rozpościera się krypta sklepiona kolebką. Znajdują się w niej szczątki 12 osób: 3 kapłanów, 7 osób świeckich i 2 dzieci.

– w niedziele i święta: 9.00, 11.30, 16.00
– w dni powszednie: 17.00, zimą 16.00
– w święta państwowo zniesione: 9.00, 17.00.

Odpusty: św. Barbary (niedziela po 4 grudnia).

Do parafii należą: Biechów, Mychów, Mychów Kolonia, Szwarszowice.

Grupy parafialne: Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego, koła żywego różańca, Koło Przyjaciół WSD, Liturgiczna Służba Ołtarza.

Cmentarz: parafialny, odległość od kościoła 200 m.

Proboszcz - Ks. kan. mgr Zdzisław Bielecki