Olbierzowice – Św. Wawrzyńca

Gm. Klimontów, pow. Sandomierz, woj. świętokrzyskie
27-640 Klimontów, Olbierzowice 35

Niedziele i święta: 8:00; 9:00 (nawodzice); 10:00; 12:00; 14:00 (nawodzice); 16:00
Święta państwowo zniesione: 8:00; 10:00; 16:00
Dni powszednie: 7:30; 18:00 lub 16:00 (zimą)

Proboszcz - Ks. kan. mgr lic. Zbigniew Kuras
Wikariusz - Ks. mgr Zbigniew Szwałek

Budy (11 km), Józefów (9 km), Jurkowice (7 km), Konary (3-5 km), Kolonia Konary (4-5 km), Nowa Wieś (3 km), Olbierzowice, Pełczyce (4-6 km), Pokrzywianka (2 km), Ułanowice (2,5 km), Witowice (8 km)

Św. Wawrzyńca (10 sierpnia)
Matki Bożej Bolesnej (piątek przed Niedzielą Palmową)
Św. Mikołaja (6 grudnia)

Nawodzice, kaplica pw. Matki Bożej Królowej Polski (10 km)

Parafia erygowana przed rokiem 1325. Kościół parafialny pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej istniał od roku 1326. Następny kościół drewniany, modrzewiowy, gotycki zbudowany w roku 1468 przetrwał do początku wieku XX. W roku 1910 założono fundamenty pod nowy kościół, murowany, w stylu neogotyckim, według projektu Stefana Szyllera. Poświęcenia kamienia węgielnego dokonał biskup M. Ryx. Uroczyście poświęcono kościół w r. 1913. Kościół jest trzynawowy z wieżą na frontonie kościoła o wysokości 57 m. Restaurowany w r. 1984. Przy budowie zasłużył się ks. Mączyński i wierni. W kościele znajduje się kaplica Matki Bożej z dawnym ołtarzem późnorenesansowym ze starego kościoła (1627). W lewym ołtarzu bocznym z 1925 r. projektu J. Ogórkiewicza znajduje się krucyfiks barokowy z końca XVII w. przeniesiony ze spalonego dworu w Witowicach w 1626 r. przez Szwedów i umieszczony na tęczy kościoła. W zakrystii jest szafa polichromowana, barokowo-ludowa, z r. 1688, krucyfiks barokowo-ludowy. Krzyż ołtarzowy z XVIII w. Kielich z II poł. w. XVII ze scenami Męki Pańskiej na stopie. Ornat z kolumną haftowaną z w. XVII. Dzwon gotycki. Od strony zachodniej znajduje się pod lewą nawą kaplica przedpogrzebowa, a za nią grobowiec (na 10 trumien) właściciela dóbr klimontowskich Włodzimierza Karskiego zmarłego w r. 1941 i pochowanego w tymże grobowcu. Fronton kościoła wykuty z granitu polskiego przez Józefa Hanke z Warszawy. Parafia Olbierzowice założona została w XII w. Nazwa Olbierzowice poczodzi od Marcina Szitki Olbierza, który był jej właścicielem. Kronikarz Theiner w „Monumentach” wymienia w roku 1326 Augustyna, plebana w Olbierzowicach. Parafia należała do diecezji krakowskiej, archidiakonatu sandomierskiego, dekanatu połanieckiego. Dokument łaciński z r. 1735 świadczy, że poprzedni kościół modrzewiowy wybudowano w r. 1468. W II poł. w. XVI kościołem i częścią parafii od strony zachodniej zawładnęli arianie. Jan Zbigniew Ossoliński wojewoda sandomierski nabywszy Olbierzowice w r. 1604 wypędził arian i oddał go klasztorowi Dominikanów w Klimontowie w r. 1620. Parafią rządził przeor Dominikanów przez komendarza rezydującego w Olbierzowicach. Ostatnim komendarzem przed skasowaniem klasztoru był ks. Firmin Latosiewicz, zmarły i pochowany w Olbierzowicach. Cmentarz grzebalny założony został w 1764 r. przez ks. Jana Wolińskiego. Na cmentarzu grzebalnym spoczywają prochy powstańców z 1863 i wielu legionistów. W środku cmentarza znajduje się kurchan wysokości 5 m, pochodzący z wojen szwedzkich. Parafia posiada akta parafialne od roku 1724.