Rudnik nad Sanem – Trójcy Przenajświętszej

37-420 Rudnik n. Sanem, ul. Mickiewicza 43

Niedziele i święta: 6:30; 8:00; 9:30; 11:00; 14:30; 18:00
Święta państwowo zniesione: 7:00; 10:00; 18:00
Dni powszednie: 7:00; 18:00 lub 17:00 (zimą)

Proboszcz - Ks. kan. mgr Waldemar Farion
Wikariusz - Ks. mgr Zbigniew Kargul (od 2013 r.)
Wikariusz - Ks. mgr lic. Mariusz Pyryt (od 2016 r.)
Rezydent - Ks. kan. Edward Franuszkiewicz

Rudnik (ulice): 3 Maja, Armii Krajowej, Asnyka, Błonie, Chopina, Daszyńskiego, Dąbrowskiego, Doliny, Dworcowa, Głowackiego, Górka, Grota Roweckiego, Grunwaldzka, Hiernicha, Jana Pawła II, Kończycka, Kordeckiego, Koszykarska, Kościuszki, Leśna, Mickiewicza, Myśliwska, Okulickiego, Piłsudskiego, Powstańców Styczniowych, Piaskowa, Prusa, Rynek, Rzeszowska, Sandomierska, Sanowa, Sienkiewicza, Sikorskiego, Słowackiego, Stalowa, Stróżańska, Szpitalna, Tysiąclecia, Wałowa, Wieniawskiego, Wyszyńskiego, Zwycięstwa, Żeromskiego, Żwirki i Wigury
oraz Chałupki (2 km), Przędzel – Kolonia (3 km).

Uroczystość Trójcy Przenajświętszej
Matki Bożej Pocieszenia

Domy zakonne:
Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej (Siostry Służebniczki Dębickie)
Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego (Siostry Pallotynki)

W 1583 r. król Stefan Batory zatwierdził fundację Anny Kormanickiej na własność kościoła rudnickiego. W tymże roku parafia została erygowana przez biskupa krakowskiego Piotra Myszkowskiego. Następnie Anna Kormanicka rozbudowała swoją dworską kaplicę i przekazała ją na kościół parafialny, który przez ponad 100 lat był prowadzony przez Ojców Jezuitów. Pierwszym proboszczem był ks. Stanisław Dołęga. W 1657 r. podczas najazdu Rakoczego Rudnik został zniszczony. Jan Grabiński w 1791 r. ufundował obszerny kościół p.w. Trójcy Przenajświętszej. Podczas I wojny światowej kościół spłonął. Dzięki ofiarności ks. Wojciecha Wanielisty Najświętszy Sakrament, kielichy, ornaty oraz krzyż zostały uratowane. Od tego czasu liturgia była sprawowana w starej plebanii. Następnie ks. Jan Biały w latach 1920-26 czynił przygotowania do budowy nowego kościoła. Kościół wybudował jego następca ks. Antoni Dożyński. Obecna świątynia została wybudowana w latach 1927-1928 dzięki pomocy hrabiego Hieronima Tarnowskiego. Zaprojektował ją architekt lwowski inż. Jan Bagieński. Dnia 2 września 1928 r. w uroczystość Matki Bożej Pocieszenia świątynię poświęcił bp przemyski Anatol Nowak. Kościół trójnawowy. Sklepienie w nawie głównej jest beczkowate, a w nawach bocznych kasetonowe. Kościół malowany w 1952 r. Witraże założone zostały w 1966 r. Parafia posiada akta parafialne od 1860 r.