Ruszków – Św. Stanisława BiM

27-580 Sadowie, Ruszków 17

Niedziele i święta: 9:00; 11:30
Święta państwowo zniesione: 9:00; 16:00
Dni powszednie: 18:00 lub 16:00 (zimą)

Proboszcz - Ks. Ryszard Rej

Czerwona Góra (3 km), Jacentów (1 km), Obręczna-Stawki (1,5 km), Ruszkowiec (1 km), Ruszków, Sadowie (0,5 km)

Św. Stanisława BM (niedziela po 8 maja)
Zwiastowania Pańskiego (25 marca)

„Słownik geograficzny Królestwa Polskiego” podaje, że Bartłomiej Rokosz wybudował kościół w Ruszkowie w 1313 r. Wiadomość ta jednak nie jest potwierdzona dokumentami. W 1409 r. został zbudowany kościół modrzewiowy przez Stanisława Zawiszę z Oleśnicy, herbu Dębno. Fundator kościoła był dziadkiem Kard. Zbigniewa Oleśnickiego. Patronem kościoła został św. Stanisław Biskup i Męczennik. W akcie erekcyjnym kościoła, którego odpis jest w archiwum parafialnym Stanisław Zawisza zaznaczył, że pragnął zbudować kościół „zapalony uczuciem miłości i gorliwości o podniesienie czci Bożej, jako też dla własnego zbawienia.” Prawdopodobnie w tym czasie została erygowana parafia Ruszków. W 1618 r. kościół ten był odrestaurowany przez Michała Stradomskiego dziedzica Ruszkowa i Sadowia. W 1798 r. nowy murowany kościół wybudował hrabia Jacek Małachowski. Na południowej ścianie kościoła jest jego okazały nagrobek i napis: Jacek hr Małachowski: „Kanclerz Wielki Koronny, fundator tego kościoła, ur. 25.VIII.1737 r. w Końskich, hrabia na Ćmielowie, Denkowie, dziedzic Jacentowa ufundował ten kościół w 1798 r., zmarł 27 marca 1821 r. w Bodzechowie, pochowany w Ćmielowie.” Kościół ten został uroczyście poświęcony w 1803 r. przez biskupa sufragana lubelskiego Jana Kantego Lenczowskiego, o czym informuje metalowa tablica umieszczona w kruchcie obok wielkich drzwi. Parafia posiada akta parafialne od 1657 r.