Sarnów – Najświętszego Serca Pana Jezusa

Gm. Tuszów Narodowy, pow. Mielec, woj. podkarpackie
39-333 Sarnów 36

E-mail: parafiasarnow36@wp.pl

Niedziele i święta: 8:00; 10:00; 15:00; 17:00 lub 16:00 (zimą)
Święta państwowo zniesione: 8:00; 10:00; 17:00 lub 16:00 (zimą)
Dni powszednie: 7:30 (poniedziałek, środa, piątek); 16:00 (wtorek, czwartek, sobota) lub 17:00 lub 18:00

Proboszcz - Ks. mgr lic. Krzysztof Sudoł

Czajkowa (3 km), Dębiaki (2 km), Sarnów

Najświętszego Serca Pana Jezusa

Kościół został wybudowany około 1833 r. jako zbór protestancki dla kolonistów niemieckich (tzw. „holendrów”), przejęty przez katolików i poświęcony w 1942 r. Drewniany, o konstrukcji zrębowej, szalowany, kryty blachą, jednonawowy z węższym prostokątnym prezbiterium, po którego bokach dwie symetryczne przybudówki mieszczące zakrystię i składzik. Wnętrze nakryte stropem płaskim, wydatny chór muzyczny, wsparty na sześciu okrągłych słupach. Dachy siodłowe, pod nawą trójspadowy, z wieżyczką na sygnaturkę, ośmioboczną z latarnią i niską iglicą. Kościół otynkowany i wymalowany na ludowo. Wyposażenie w znacznej mierze ofiarowane z parafii Ostrowy Tuszowskie k. Kolbuszowej. Ołtarz wielki z fragmentami barokowej snycerki z 2 poł. XVII w. w nim obraz Serca Pana Jezusa wg tradycji z XVIII w.; obecnie odnowiony, ozłocony. Dwa ołtarze boczne, ludowe, a w nich obraz Matki Bożej Częstochowskiej i św. Józefa. Są również dwa feretrony z XIX w. Dzwonnica wybudowana w 1953 r., murowana, kryta blachą, wolnostojąca w kształcie arkady, a w niej dwa dzwony odlane w 1951 r. Obecna parafia powstała z parafii Jaślany oraz Tuszów Narodowy erygowana 3 grudnia 1951 r. przez bpa J. Stepę z Tarnowa. Pierwszym proboszczem został ks. Józef Słowik ze Starego Sącza. W 1994 roku gruntownie wyremontowano kościół, zakupiono nowe tabernakulum, ogrodzono plac kościelny. Parafia posiada akta parafialne od 1848 r.