Szewna – Św. Mikołaja

Gm. Bodzechów, pow. Ostrowiec Świętokrzyski, woj. świętokrzyskie
27-400 Ostrowiec Św., Szewna, Pl. Ks. Marcina Popiela 2

Niedziele i święta: 8:00; 9:30; 10:15 (kaplica); 11:30; 17:00
Święta państwowo zniesione: 10:00; 17:30 lub 16:30 (zimą); 18:30 lub 17:30 (zimą)
Dni powszednie: 15:30 (kaplica w środy za wyjątkiem wakacji); 17:30 lub 16:30 (zimą); 18:00 lub 17:00 (zimą)

Proboszcz - Ks. kan. mgr lic. Jan Butryn
Wikariusz - Ks. mgr Ireneusz Rząsa (od 2015 r.)
Wikariusz - Ks. mgr Artur Burdzy (od 2017 r.)

Częstocice, Grelec, Jędrzejowice (5 km), Podszkodzie (3 km), Świrna (4 km), Szyby; oraz Szewna (ulice): Armii Krajowej, Armii Ludowej, Boczna, Górna, Graniczna, Kielecka, Pl. Księdza Marcina Popiela, Krótka, Langiewicza, Młynarska, Słodowa, Słoneczna, Szymańskiego, Trawna, Wąska, Wodąca, Woźniakówka, Zakanale, Zarzecze, Zofiówka, Źródlana; Ostrowiec Świętokrzyski (ulice): Chmielowska, Cicha, Dąbrówki, Górna, Józefówka, Kanałowa, Kwiatowa, Mała, Osadowa, Parkowa, Paulinowska, Podgórze, Prosta, Sadowa, Szewieńska, Świętokrzyska, Traugutta, Żeromskiego

Św. Mikołaja (6 grudnia)
Św. Rocha (16 sierpnia)

Jędrzejowice, kaplica pw. Miłosierdzia Bożego (5 km)

Domy zakonne:
Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej – BDNP (Siostry Służebniczki Dębickie)

Parafia Szewna jest jedną ze starszych parafii tutejszej okolicy. Już w XV wieku wymieniano Szewną (Siewną) jako wieś należącą do klucza kunowskiego majątku biskupów krakowskich. Parafia została erygowana przed rokiem 1326. Historyk J. Długosz w księdze uposażeń diecezji krakowskiej pisze o r. 1440, że Szewna należąca do biskupa krakowskiego ma kościół drewniany ku czci św. Mikołaja poświęcony, którego kolatorem jest kanonik kielecki. Był nim wówczas ks. Stanisław Czajka z Nowego Dworu herbu Dębno. Kanonia ta nazywała się szewieńską, gdyż z pól szewieńskich pobierała dziesięcinę. Kościół w Szewnie, jak wspomina J. Długosz w r. 1440, był drewniany. W XVII wieku został rozebrany, a z jego drzewa zbudowano szkołę. Potem stanął w Szewnej kościół murowany, ale mały, ciemny, bez bocznych naw, bez kaplic i wieży. W 1657 r. złupiony i znieważony przez Szwedów. W 1755 roku kościół ten rozebrano, a materiał użyto do nowego, obecnego kościoła. Tak powstał obecny kościół. Swoim nakładem wymurował go ks. Sebastian Pisulewski kanclerz, oficjał sandomierski, kanonik opatowski, pleban szewieński. Zaprojektował też całe otoczenie: plebanię, wikarówki, dom dla służby. Architektem i dozorcą budowy tegoż kościoła był ks. Józef Karsznicki z zakonu jezuickiego. Przy budowie zatrudnieni byli: majster Mikołaj Pawłowski oraz malarz Walenty Micznowski, stolarz Franciszek Miler z Sandomierza i cieśla Sebastian. Kościół zbudowany jest częściowo z kamienia i częściowo z cegły. Utrzymany jest w stylu późnobarokowym. Cały kompleks architektoniczny stanowi zabytek wysokiej klasy w woj. kieleckim. Zdobi go piękny fronton między dwoma bocznymi wieżami. Kościół ma trzy nawy. Za prezbiterium ośmioboczna rotunda. Wielki wkład w uratowanie od zniszczenia plebanii i innych obiektów włożył ks. I. Grynfeld, a także ks. Wł. Gąsiorowski, ks. Edward Szatowski – proboszczowie tej parafii. Obecny stan kościoła wymaga dokończenia malowania naw bocznych i zakrystii, konserwacji obrazów, złocenia ram, oraz innych elementów. Parafia posiada akta parafialne od 1797 r.