W najbliższą niedzielę, 14 października w Watykanie, w czasie trwającego Synodu Biskupów o młodzieży, Ojciec Święty Franciszek kanonizuje papieża Pawła VI oraz sześcioro innych błogosławionych: abp. Oscara Romero, ks. Franciszka Spinelliego, ks. Wincentego Romano, s. Marię Katarzynę Kasper, s. Nazarie Ignację oraz Nunzio Sulpriziego.
Paweł VI – Giovanni Battista Montini, który stał na czele Kościoła w latach 1963-1978, urodził się w 1897 r. w Concesio w północnych Włoszech. W wieku 26 lat trzy lata po święceniach kapłańskich podjął pracę w papieskiej dyplomacji. Przez pół roku był sekretarzem nuncjusza apostolskiego w Warszawie. Po powrocie do Watykanu pracował w Kurii Rzymskiej. W 1954 r. został arcybiskupem Mediolanu. Po śmierci Jana XXIII został wybrany na papieża. Dokończył obrady Soboru Watykańskiego II i zadbał o realizację jego nauczania. W trakcie swojego pontyfikatu ogłosił 84 świętych i 61 błogosławionych. Jako pierwszy papież przyznał tytuły doktorów Kościoła dwóm kobietom: św. Teresie z Avili i św. Katarzynie ze Sieny.
Abp Oscar Romero (1917-1980) to jeden z głównych punktów odniesienia dla Kościoła w Ameryce Łacińskiej, który w XX w. zmagał się z jednej strony z teologią wyzwolenia, a z drugiej z realnym problemem biedy, wykluczenia i łamania praw człowieka przez komunistyczne rządy. Został zamordowany w 1980 r. w czasie sprawowania Mszy św. przecz członków tak zwanych Szwadronów Śmierci po tym, gdy wezwał wojsko do zaprzestania strzelania do przeciwników politycznych.
Franciszek Spinelli (1853-1913) – włoski ksiądz, patron ubogich i opuszczonych oraz apostoł duchowości eucharystycznej. Wraz z bł. Katarzyną Comensoli założył żeńskie zgromadzenie zakonne, którego celem było łączenie czci Najświętszego Sakramentu z miłosierdziem chrześcijańskim.
Wincenty Romano (1751- 1831) – kapłan potrzebujących, który niósł pomoc mieszkańcom Neapolu po erupcji Wezuwiusza w 1794 r. Po otrzymaniu święceń kapłańskich ożywił uczestnictwo we Mszy św., wprowadził medytację różańcową i popularyzował inne praktyki pobożnościowe.
Maria Katarzyna Kasper to niemiecka zakonnica, która przyszła na świat 26 maja 1820 r. w Dernbach. Gdy w 1842 r. straciła ojca, a w sześć lat później matkę postanowiła założyć zgromadzenie zakonne niosące pomoc biednym i imigrantom. Zmarła 2 lutego 1898 r. w opinii świętości.
Nazaria Ignacja od św. Teresy od Jezusa żyjąca w latach 1889-1943 to hiszpańska zakonnica, która pracowała m.in. w Argentynie, opiekując się biednymi i młodzieżą. Jest założycielką Instytutu Sióstr Misjonarek Krzyżowych Kościoła.
Nunzio Sulprizio, żyjący w pierwszej połowie XIX w. to włoski chłopak, który w swoim krótkim 19-letnim życiu wiele wycierpiał z powodu chorób. Ogromny ból, spowodowany chorobą nowotworową kości, ofiarował Bogu. W trakcie choroby często powtarzał: „Pan Jezus tak bardzo dla mnie cierpiał. Dlaczego ja nie mógłbym cierpieć dla Niego?”. Zmarł 5 maja 1836 r.