O NAS
Za panowania króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego, w 1672 r. przybyli do Sandomierza Księża Reformaci. Nie mając pomieszczenia dla siebie przebywali w pewnej kamienicy. W 1685 r. uroczyście zostali wprowadzeni do nowo wybudowanego klasztoru. Wielką pomocą dla budującego się klasztoru i kościoła była uchwała sejmowa z 1678 r., która na budowę pozwoliła użyć materiału z murów starożytnego zamku w Zawichoście, wzniesionego przez Bolesława Wstydliwego.
Od 1685 r. zgromadzenie reformatów cieszyło się pokojem, aż do 17 maja 1809 roku. Wtedy podczas walki z Austriakami klasztor i kościół uległy zniszczeniu na skutek pożaru. Spalił się cały wierzch na kościele i klasztorze. Spłonęły również wszystkie ołtarze w świątyni. Od pożaru ocalały tylko zakrystia, refektarz i niektóre cele zakonne. Klasztor oraz kościół zostały odbudowane i w 1824 r. na nowo poświęcone.
Po upadku powstania styczniowego Rosjanie przenieśli z Zawichostu do Sandomierza siedzibę Zawichojskiego Okręgu Celnego, który został utworzony w 1850 r. w Zawichoście. W 1864 r. istniejąca od 1851 r. parafia prawosławna p.w. św. Archanioła Michała w Zawichoście została przeniesiona do Sandomierza. Początkowo funkcjonowała w ratuszu, potem w wynajmowanym lokalu. W końcu 4.08.1866 r. cerkiew została ulokowana w refektarzu klasztoru poreformackiego. Obrzęd jej poświęcona odbył się 16.02.1869 r.
Zabudowania klasztorne zostały przerobione na mieszkanie naczelnika straży granicznej oraz jego kancelarię. W 1915 r Rosjanie wyjechali z Sandomierza. Jednak wyposażenia cerkwi nie zdołali ewakuować. Po odzyskaniu niepodległości kościół i budynki klasztorne stały się własnością diecezji.
Następne zniszczenie całego zespołu nastąpiło w 1944 r. przez pożar od pocisku artyleryjskiego. Spaliły się: dach kościoła oraz dachy i wnętrza skrzydeł klasztornych. Po wojnie przystąpiono do remontu zespołu klasztornego. Wykonano nowe więźby dachowe, które zostały pokryte dachówką. Dawny klasztor reformatów przez dłuższy czas był siedzibą bardzo aktywnie działającego Domu Rekolekcyjnego Diecezji Sandomierskiej.
Wychodząc naprzeciw potrzebom chwili i współczesnego człowieka dekretem Biskupa Sandomierskiego z dnia 20 października 2000 r. w budynku poklasztornym ustanowione zostało Diecezjalne Centrum Kultury, Edukacji i Formacji Chrześcijańskiej „Quo Vadis”. Placówka nasza skutecznie integruje grupy parafialne i katechetyczne poprzez organizowanie rekolekcji, warsztatów i dni skupienia.
Przyjmujemy grupy dziecięce, młodzieżowe i dorosłych. Mając u nas zakwaterowanie i wyżywienie można również realizować cele rekreacyjno-wypoczynkowe oraz turystyki pielgrzymkowej.
Proponujemy zapoznanie się z zabytkami i atrakcjami naszego miasta:
– zabytkowe kamienice, ratusz i kościoły: Bazylika Katedralna, św. Jakuba, św. Pawła, św. Michała, św. Józefa i Świętego Ducha; które są perłami architektury
– Muzeum Diecezjalne, znajdujące się w Domu Długosza, które posiada unikalne eksponaty
– bramy: Opatowska (można z niej podziwiać panoramę miasta) i Ucho Igielne
– Zamek Królewski
– wąwozy: św. Jadwigi Królowej i Piszczele
– Świat Ojca Mateusza, podziemna trasa turystyczna i zbrojownia
– przejażdżka statkiem po Wiśle, szlak po Górach Pieprzowych, rezerwacie przyrody czy spacer na wzgórze „Salve Regina”
Mając autokar lub wynajmując go w Sandomierzu można organizować atrakcyjne, jednodniowe wycieczki do Kazimierza, Nałęczowa, Kozłówki, Krzemionek, Bałtowa, Ćmielowa, Opatowa, Chęcin, Św. Krzyża, Św. Katarzyny, Kałkowa, Pacanowa, Jędrzejowa, Wąchocka i Skarżyska-Kamiennej. Blisko Sandomierza znajdują się również: Baranów Sandomierski, Sulisławice, Kurozwęki, Rytwiany, Szydłów, Klimontów, Ujazd (Krzyżtopór), Koprzywnica, Zawichost, Leżajsk i Łańcut.
Wyżej przedstawione propozycje dają szerokie możliwości ułożenia programu zgodnie z rozpoznanymi potrzebami i oczekiwaniami naszych gości.
U NAS
I. DANE OGÓLNE |
Diecezjalne Centrum Kultury, Edukacji i Formacji Chrześcijańskiej „Quo Vadis”
pl. św. Wojciecha 4, 27- 600 Sandomierz
tel. 15 832 77 82; e-mail: quovadis2@wp.pl
NIP 864 17 20 519 REGON 291270389
PEKAO S.A. O/Sandomierz nr 18124027861111000036902659 |
II. DANE PERSONALNE |
Dyrektor: ks. Józef Szczepański;
tel. 15 832 77 82, 697 334 155, e-mail: jozef-szczepanski@wp.pl
Dom Zgromadzenia Córek św. Franciszka Serafickiego, tel. 15 832 33 80
s. Agnieszka – przełożona domu, s. Hiacynta, s. Helena |
III. LOKALIZACJA |
27- 600 Sandomierz, pl. św. Wojciecha 4,
woj. Świętokrzyskie, powiat: Sandomierz,
parafia św. Józefa, centrum miasta, przy Bramie Opatowskiej. |
IV. WARUNKI ZAKWATEROWANIA |
Ilość miejsc noclegowych ogółem: 93 (34 pokoje). Wszystkie pokoje z łazienkami: |
nr 1 – 2 osoby
nr 2 – 2 osoby
nr 5 – 3+3 osoby
nr 6 – 2 osoby
nr 17 – 3+3 osoby
nr 20 – 2 osoby
nr 21 – 2 osoby
nr 23 – 2 osoby
nr 24 – 3 osoby |
nr 29 – 2 osoby
nr 30 – 2 osoby
nr 31 – 4 osoby
nr 32 – 1+2 osoby
nr 35 – 1 osoba
nr 36 – 4 osoby
nr 38 – 4 osoby
nr 39 – 2 osoby
nr 40 – 2 osoby |
nr 41 – 4 osoby
nr 42 – 4 osoby
nr 43 – 2 osoby
nr 44 – 2 osoby
nr 45 – 2 osoby
nr 46 – 2 osoby
nr 47 – 2 osoby
nr 50 – 2 osoby |
nr 51 – 4 osoby
nr 52 – 3 osoby
nr 53 – 2 osoby
nr 54 – 2 osoby
nr 55 – 2 osoby
nr 56 – 2 osoby
nr 57 – 4 osoby
nr 58 – 3 osoby |
V. BLOK ŻYWIENIOWY |
Kuchnia domowa prowadzona przez siostry zakonne, spiżarnia częściowo z własnymi produktami i refektarz klasztorny. Pełne wyżywienie: śniadania, obiady i kolacje oraz bar kawowy. |
VI. KAPLICA, ZAKRYSTIA I POMOCE LITURGICZNE |
Podręczna Biblioteczka Teologiczna zawiera następujące pozycje: Biblia – 50 szt., Brewiarz dla świeckich – 80 szt., Katechizm Kościoła Katolickiego – 15 szt., Śpiewnik Kościelny ks. J. Siedleckiego – 80 szt., Śpiewnik pielgrzymkowy Diecezji Radomskiej – 80 szt. oraz Exsultate Deo – 60 szt.
Stacje drogi krzyżowej na dziedzińcu kościoła oraz stacje różańcowe w ogrodzie.
|
VII. WARUNKI REKREACYJNO – SPORTOWE |
Ogród w formie parku rekreacyjnego z alejkami spacerowymi i małą architekturą, ogrodzony zabytkowym poklasztornym murem. Miejsce na ognisko lub grill ogrodowy. Boiska sportowe: do piłki nożnej, siatkówki i koszykówki. Aula Papieska i Sala Oliwkowa z TV i projektorami multimedialnymi.
|
VIII. WIRYDARZ – RAJSKI OGRÓD |
Z jego uroków można korzystać w okresie letnim. W centrum znajduje się zabytkowa studnia, której prawie 30 m głębia oświetlona jest wężem ledowym. Wokół znajdują się: altana na 40 osób, altana grill z możliwością rożna, fontanna, altanka, info-kiosk, stolik szachy/warcaby, dyby ze skrzynią zawierającą 2 miecze i topór, rycerz Zawisza Czarny osadzony na pięćset litrowej, dębowej beczce oraz zasadzone między alejkami ogródki z uroczymi bukami.
|
IX. DOJAZD I MOŻLIWOŚĆ PARKINGU |
Z głównej ulicy Mickiewicza należy skręcić w lewo, w uliczkę na wprost kościoła św. Józefa, następnie w lewo, potem w prawo i prosto wjazd na posesję ośrodka. Natomiast autokarem wjeżdżamy w lewo, w ulicę Szkolną, potem w lewo w ulicę Słowackiego, następnie dalej w lewo, w ulicą Ogrodową. Z ulicy Ogrodowej skręcamy w prawo, w najbliższą bramę automatyczną. Przy ośrodku istnieje parking na 70 samochodów osobowych; możliwość zaparkowania również kilku autokarów.
|
X. ATRAKCJE I OSOBLIWOŚCI MIEJSCA |
Bardzo bliska odległość od starego miasta: dużo zabytków, muzea, podziemna trasa turystyczna, wąwozy, zamek, zbrojownia i ekspozycja figur woskowych – świat Ojca Mateusza. Latem możliwość rejsu statkiem po Wiśle, przystań z kajakami i rowerami wodnymi. Rezerwat przyrody – Góry Pieprzowe, wzgórze „Salve Regina”. Możliwość korzystania z krytego basenu miejskiego – odległość ok. 1,5 km.
|
XI. POZOSTAŁE INFORMACJE |
Diecezjalne Centrum „Quo Vadis” jest kościelną placówką rekolekcyjną, edukacyjna i formacyjną oraz domem pielgrzyma. Prowadzi działalność statutową, przyjmując tylko zorganizowane grupy na rekolekcje, dni skupienia, formację duchową oraz grupy związane z turystyką pielgrzymkową. Ośrodek jest dostosowany dla osób niepełnosprawnych, posiada windę osobową. Nie jest ośrodkiem kwalifikowanym. Funkcjonuje całorocznie.
|
