Święto sandomierskiej Policji

W 105. rocznicę powołania Policji Państwowej stróże prawa z powiatu sandomierskiego obchodzili swoje święto.

Z tej okazji bp Krzysztof Nitkiewicz odprawił w bazylice katedralnej w Sandomierzu uroczystą Mszę św. w intencji policjantów i pracowników Policji.

Obchody Święta Policji rozpoczął przemarsz z udziałem pocztu sztandarowego z Rynku Starego Miasta do katedry w asyście Orkiestry Dętej. Następnie została odprawiona uroczysta Msza św. Uczestniczyli w niej komendant powiatowy insp. Ryszard Komański wraz z zastępcą oraz policjantki i policjanci z komendy w Sandomierzu. Obecni byli Starosta sandomierski, Przewodniczący Rady Miejskiej, Wicewojewoda świętokrzyski, Samorządowcy, przedstawiciele sądu i prokuratury, samorządów, Wojska Polskiego, straży pożarnej oraz rodziny policjantów.

Na początku Mszy św. biskup Nitkiewicz złożył życzenia policjantkom, policjantom oraz pracownikom cywilnym Policji.

W wygłoszonej homilii, mówił o prawie, jego poprawnej interpretacji oraz przestrzeganiu.

– Każdy z nas musi uważać, aby nie stać się niewolnikiem własnych poglądów. Nie można ich absolutyzować. Nie można deifikować nikogo i niczego, gdyż jeden jest Bóg „nieskończenie większy od wszystkich swoich dzieł” (KKK 300). On zresztą, mówi ustami Chrystusa „Miłosierdzia pragnę, a nie ofiary”. Ile razy wyrządzamy krzywdę samemu sobie oraz drugiemu człowiekowi, zapominając o tych słowach? Ważna jest intencja z którą coś robię. Jeśli będzie dobra, dobre będą także owoce. Na szczęście Bóg wkracza często w nasze życie, modyfikując plany i sposób działania. Powinniśmy być Mu za to wdzięczni – powiedział biskup.

Po Eucharystii dalsza część uroczystości odbyła się w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu, gdzie w obecności świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego insp. Grzegorza Napiórkowskiego 37 policjantów odebrało awanse na wyższe stopnie policyjne.

W trakcie uroczystości wręczono również wyróżnienia dla osób oraz instytucji wspierających Policję. Następnie, na terenie Bulwaru im. Marszałka Józefa Piłsudskiego odbył się piknik rodzinny. Dla uczestników przygotowano pokaz tresury psów policyjnych, wystawę sprzętu wojskowego, rejs statkiem, konkursy z nagrodami oraz tradycyjną grochówkę.

Ks. Grzegorz Słodkowski
Rzecznik Diecezji Sandomierskiej